Kitekintő.hu

A film, ami felháborította az arab világot

Szorul a hurok az USA körül a Mohamed prófétát gúnyoló film miatt. A videó megjelenése óta körbejárta a világot és az egyébként is magas Amerika-ellenességet még feljebb korbácsolta az arab térségben. Békés és erőszakos tüntetéseknek lehettünk szemtanúi nemcsak a Közel-Keleten, hanem Ausztráliában és Ázsiában is.

Mohamed prófétát és az muzulmán vallást gúnyolja az a film, ami nemrég sokkolta az iszlám hívőket. Kezdetben egy keresztény családot láthatunk, ahol az apa elmagyarázza gyermekeinek, hogy Mohamed próféta és hívei mindenkit meg akarnak ölni. Majd láthatjuk Allah szócsövét nőcsábászként, gyilkosként, hataloméhes vezetőként, aki nőket és gyermekeket rabol. Az amerikai hatóságok szerint a mű készítője egy kopt keresztény férfi.

A muszlim világ ma már igen megosztott, a  fiatalok ritkábban imádkoznak, nem tartanak be minden vallási rítust. Ennek ellenére a trailer nagy felháborodást keltett a fiatalok körében is és több helyen a diákok vonultak az utcára, hogy a nyugati nagykövetségekre rontsanak.

A sors furcsa fintora lehet, hogy éppen szeptember 11-én érték az első támadások az USA nagykövetségeit Egyiptomban és Líbiában. Kairóban még a kopt keresztények is tiltakoztak a videó ellen, hogy kimutassák együttérzésüket és ez ne adjon újabb okot e vallási kisebbség megtámadására. Líbiában volt a legsúlyosabb a helyzet, az amerikai nagykövetséget felgyújtották, ahol a diplomáciai misszió négy tagja életét vesztette, köztük a nagykövet is. Az eset után 50 embert tartóztattak le, majd amatőr videók is előkerültek, amiken az eszméletlenül fekvő nagykövetre líbiaiak találtak rá  és próbálták megmenteni az életét. Szakértők arra gyanakodnak, hogy egy szervezett katonai csoport csapott le a követségre, akik kapcsolatban állhatnak az al-Kaida észak-afrikai ágával. A tüntetések ez után futótűzként terjedtek tovább a többi muszlim országra, akárcsak az arab tavasz.

A libanoni siíta katonai csoport, a Hezbollah vezetője tüntetést hirdetett az USA ellen, mivel az országot az első számú felelősnek tartja a film megjelenéséért, illetve a keresztények és muzulmánok egymás ellen fordulásáért. A befolyásos vezér, Sheikh Nasrallah a demonstráció céljaként tűzte ki azt is, hogy a muszlim kormányok ne tétlenkedjenek, mutassák ki felháborodásukat az Egyesült Államok miatt. Bagdadban öngyilkos merénylő robbantott fel egy autót a nyugati követségek közelében, a hét ember haláláért az al-Kaidát teszik felelőssé. Az iraki biztonsági tisztviselők szerint a radikális iszlamista szervezet gyakran követ el hasonlóan merész támadásokat a térségben, mivel továbbra is elegendő támogatást kap minden erőforrás tekintetében. A Reuters hírügynökségnek nyilatkozó biztonsági szakértő szerint „a jelenlegi támadás politikai kihívást jelent a kormánynak és hírnevének”.

Pakisztánban annak ellenére, hogy letiltották a videó hozzáférhetőségét erőszakos tüntetésekre került sor az ország legnagyobb városában, Karacsiban. Hozzávetőleg 100 ember vonult az amerikai konzulátus elé, ahol kövekkel dobálták a rendőröket. A tiltakozók közül egy ember életét vesztette az összecsapásban, 30 diákot pedig letartóztattak a védelmi erők. 

Jemenben több száz tanuló tiltakozott a nagykövet kiutasítását követelve, Ciszjordániában is békés tüntetéseket szerveztek a palesztinok és Katarban is megmozdult egy kisebb tömeg, hogy kifejezze nemtetszését a filmmel kapcsolatban. Az azerbajdzsáni Bakuban egy kisebb tüntetés volt az amerikai nagykövetség előtt, ennek ellenére 15 ember tartóztattak le.

Afganisztán fővárosában, Kabulban kevésbé volt békés a megmozdulás. Zászlókat égettek, fegyverekkel támadtak és rendőrautókat gyújtottak fel, miközben halált kiáltottak az Egyesült Államokra. Hasonló módon tiltakoztak Tunéziában és Szudánban is, ahol még a német nagykövetséget is felgyújtották. Az amerikai kormány ezért úgy döntött, hogy Tuniszból és Kartúmból a diplomáciai missziót páncélozott járművekben kell kimenekíteni az országból.

Irán elítéli a filmet és annak készítőit, az elnökhelyettes, Mohammad Reza Rahimi szerint bűnhődniük kell és arra szólította fel az Egyesült Államokat, hogy kérjen bocsánatot a megbántott mintegy másfél milliárd muszlimtól.

A tüntetések nem csak a Közel-Keletet és Észak-Afrikát érintették, az esetnek a globális súlyát érzékelteti, hogy Ausztráliában, Nagy-Britanniában és Ázsia több részén is tiltakoztak a muszlim hívők. A Fülöp-szigeteken zászlókat égettek, Indonéziában a rendőrséggel is összecsapott a több száz főt számláló muszlim kisebbség.

Ugyan Barack Obama javítani kívánta az USA kapcsolatát az arab világgal, a jelenlegi feszültségek csak további problémát jelentenek az afganisztáni katonai jelenlét, az iráni nukleáris program, a szíriai polgárháború és az arab tavasz mellé. A BBC által közölt adatok szerint a szuperhatalom veszített a népszerűségéből, míg 2009-ben a muszlim országok 25 százalékának volt kedvező véleménye az észak-amerikai államról, addig 2012-ben ez az arány csupán 15 százalék. Ezt több tényező miatt alakult így, ilyen a palesztin-izraeli USA politika, az amerikai háborúk a Közel-Keleten és a diktátorok támogatása a térségben.

Az elmúlt napok tüntetéseiben csak kis létszámú csoportok vettek részt, ami azt bizonyítja mégsem olyan rossz az a kapcsolat. A kutatások alátámasztják, hogy az egyiptomi polgárok 35 százaléka szeretne továbbra is szoros szálakat az USA-val és 20 százalék kerülne még közelebb hozzá. Meglepő az is, hogy a tunéziai lakosság több mint felének tetszik az Amerika által felvázolt demokrácia és a líbiaiak 54 százaléka van kedvező véleménnyel Barack Obama kormányáról.