Alig érkeztek meg az Európai Unió állam- és kormányfői a napokban esedékes csúcstalálkozójukra, Németország és Franciaország már jelezte: nem egyezik az álláspontjuk a reformjavaslatokkal kapcsolatban, amelyekkel a közösség bankszektorát hivatottak támogatni.
A jelenleg is zajló találkozó célja többek között annak megtárgyalása, hogyan menthető meg az euró az összeomlástól, illetve hogyan támogathatók az adósságuk alatt roskadozó és emellett túlontúl csekély növekedést produkáló tagállamok.
Szakértők kevés döntést várnak a tanácskozástól, köszönhetően a francia-német véleménykülönbségnek a reformokról.
Franciaország számára ugyanis elsődleges egy egységes bankrendszer létrehozása, míg Németország nem adná ilyen „olcsón” a segítséget: ragaszkodik ahhoz, hogy az eurózóna mentőalapjához forduló tagállamok fiskális politikájára Brüsszelnek kellő rálátása legyen. Brüsszelbe érkezése előtt Angela Merkel német kancellár a Bundestagban közölte: az Európai Unió pénzügyi vezetőjének vétójoggal kellene rendelkeznie a tagállamok költségvetése felett.
„Hollande már kijelentette, hogy csak akkor fog egyetérteni , ha a megállapodás a javasolt új szolidaritási mechanizmust is tartalmazza. Viszont ezt Németország elutasította” – mondta Fréderic Simon, a FRANCE24 francia televízió tudósítója Brüsszelben.
Győri Hajnalka