19 hónapnyi polgárháborút követően a szíriai külügyminisztérium kedden bejelentette, hogy tanulmányozza Lakhdar Brahimi szíriai különmegbízott javaslatát, miszerint az Eid al-Adha ünnep négy napjára a kormányerők és a felkelők egyaránt tegyék le fegyvereiket. Bár az Aszad-kormány kijelentése némi reménnyel szolgálhat, azonban számos tényező enged arra következtetni, hogy a konfliktusnak nem szakad egyhamar vége.
Lakhdar Brahimi, aki augusztusban került elődje, Kofi Annan helyére, az elmúlt időszakban a Közel-Keletet járva próbálkozott meg azzal, hogy érvényt szerezzen elképzeléseinek, és a régió államait rábírja a segítségnyújtásra. A különmegbízott még Iránt – Szíriai egyetlen megmaradt, régióbeli szövetségesét – és Szaúd-Arábiát – a szíriai felkelők nyílt segítőjét – is felkérte a mérsékelt magatartásra és a tárgyalások során tanúsítandó asszisztálásra.
Bár a fegyverszünet számos reményteljes történést vetít előre, a helyzet megváltozásának lehetősége elenyésző. A szíriai rezsim és a felkelők a polgárháború 19 hónapja alatt két alkalommal fogadtak el fegyverszüneti egyezményt, amelynek eredménye minden alkalommal a konfliktus fokozódása lett.
Az ex-különmegbízott, Kofi Annan 300 fős megfigyelő-kontingensének ötlete is kudarcot vallott, őket augusztusban hívta haza az ENSZ. Brahimi egy nyilatkozatában kijelentette, hogy nem kíván újabb megfigyelőket küldeni a fegyverszünet idejére, így kérdés marad, hogy a nyugvást ki fogja felügyelni.
Hivatalba lépése óta Brahiminak ez volt az első javaslata a konfliktus megoldására. Véleménye szerint, amennyiben mindkét fél betartja a négy napos tűzszünetet, esély adódhat a párbeszéd kialakítására a rezsim és a felkelők között.
Az Aszad-kormány, annak ellenére, hogy látszólag komolyan fontolóra kívánja venni egy esetleges fegyverszünet lehetőségét, továbbra is folytatja a felkelők elleni támadást, a hét elején a kormányerők kazettás bombákkal támadták az ország északi részét, vadászgépek folyamatosan lőtték a felkelők bázisait, és az elnök oldalán álló katonák egy csoportja helikopterekből TNT-vel töltött hordókat dobott civilek lakta városrészekre.
További aggodalomra ad okot, hogy a szíriai konfliktus polgárháborús jellege mellett egyfajta szektariánus jellemzővel is kiegészül, ugyanis minden jel szerint iraki síita milicisták szivárogtak az országba, az Aszad-rezsim megsegítésére a szunnita felkelők ellen. Már önagában is aggasztó a vallási törésvonalak miatti külföldi beavatkozás, de további problémát szolgáltat, hogy a kormányerőket segíteni kívánó iraki harcosok nagy része kiváló kiképzésben részesült a 2003-as amerikai invázió következtében, ami csak mélyítheti és még elhúzódóbbá teszi a polgárháborút.
Sedghi Amitis