Több tucat áldozata lehet a szíriai légierő csütörtöki támadásának, miközben az ENSZ különmegbízottja tűzszünetet remél a közelgő muzulmán ünnep alkalmából. A harcok fokozódása nem látszik enyhülni.
Lakóházakat és mecsetet is rombadöntött az a csütörtöki légicsapás sorozat, amely következtében legalább 40-re becsülik a halálos áldozatok számát az északi Idlib tartományban. A támadás centruma Maaret al-Nouman városa volt, amely az észak-déli autópálya mentén, így a szíriai hadsereg utánpótlási lehetőségeit tekintve kiemelkedően fontos helyen fekszik. Az AFP hírügynökség helyi tudósítója 44 holttestet és egyéb testrészek maradványait számolta össze egy helyi átmeneti kórházban.
Az áldozatok számáról az ellenzéki Helyi Koordinációs Bizottságok (Local Coordination Committees/LCC) adtak információt, a New York Times-nak arról számoltak be, hogy a Szíriai Légierő MiG vadászrepülői hajtották végre a bombázást, amelyek több tucat ember „mártírhalálát” okozták.
Az LCC több szíriai településen számol be halálos áldozatokról. Kedden 122 személy vesztette életét információik szerint, amely magában foglalja al-Mayadeen település bombázásának áldozatait Deir ez-Zor tartományban. De Abada-ban, Damaszkusz külvárosában is légitámadásokat hajtott végre a kormány. Csütörtökön 180 halottat számolt össze az ellenzék.
Maaret al-Numan városának felügyeletét október 9-én vették át lázadók. Azóta ez volt a kormány legintenzívebb próbálkozása a hatalom visszaszerzésére. A Youtube videómegosztó oldalon több videó található a túlélők romok közötti kutatásáról.
Az ENSZ becslései alapján húszezer, míg emberjogi szervezetek szerint nagyjából harmincezer ember veszítette életét a 2011. márciusától számított időszakban.
A légitámadásokkal egyidőben emberjogi szervezetek arról számoltak be, hogy legalább 28 ezer személy tűnt el erőszakos körülmények között a kormányellenes tüntetések kirobbanása óta. Az Avaaz online csoport állítása szerint olyan videofelvételekkel rendelkezik, amelyek szíriai állampolgárok kormány általi elrablását bizonyítják. Szándékukban áll ezen felvételeket az ENSZ illetékeseinek rendelkezésére bocsátani. Az Avaaz emberjogi ügyvédek információi alapján tartja számon az eltűnt személyeket. Fadel Abdul Ghany, az egyik ilyen ügyvéd a CNN-nek elmonta, hogy eddig 18 ezer nevet regisztráltak. További tízezer személy hozzátartozói pedig nem járultak hozzá az eltűnt név szerinti regisztrálásához, az Aszad-rezsimtől való félelmük miatt.
A kormány mindeközben „terroristák” elleni intézkedésekről számolt be mind az északi tartományokban, mind Damaszkusz körzetében.
A térségben körúton lévő ENSZ és Arab Liga különmegbízottja, Lakhdar Brahimi azt reméli, hogy a közelgő muzulmán ünnep, az Eid al-Adha lecsendesíti a harcban álló feleket. A következő napokban Szíriába is ellátogat, és nemcsak a harcok ideiglenes szüneteltetését, hanem egy dialógus kezdetét várja. A polgárháború résztvevői viszont semmilyen jelét nem adták annak, hogy változtatnának taktikájukon, írja a New York Times.
A konfliktus az északi szomszéd Törökországot is személyesen érinti. Csütörtök reggel a török televízió beszámolt a két ország közötti újabb tűzpárbajról. Brahimi egyébként Jordániában tett látogatása során úgy nyilatkozott, hogy „amennyiben a krízis tovább folytatódik, az nem marad Szíriában, hanem az egész térségre hatással lesz”.
Pesszimista vélemények vannak túlsúlyban a különmegbízott elképzelését illetően. Rami Abd al-Rahman, a brit Szíriai Megfigyelőközpont az Emberi Jogokért (Syrian Observatory for Human Rights) munkatársa nem bízik abban, hogy akár az Aszad-pártiak, akár a lázadók követnének bármilyen felsőbb vezetést.
Bassár al-Aszad kormánya, illetve a száműzetésben lévő ellenzék jelezte tűzszünetre való hajlandóságát, de félő, hogy a polgárháború kicsúszott az irányításuk alól.
Éva Ádám