Julia Gillard ausztrál miniszterelnök-asszony a múlt héten háromnapos látogatást tett Indiában, ahol sikerült a két ország korábbi nézeteltéréseit elsimítani és új fejezetet nyitni Ausztrália és India gazdasági és politikai kapcsolataiban.
Az ausztrál sajtó sikeresnek értékelte Julia Gillard háromnapos indiai látogatását, amely során szorosabbra fűzte országa Indiával fenntartott gazdasági és kulturális kapcsolatait annak érdekében, hogy Ausztrália is részesedhessen az Indiai gazdasági fejlődés okozta előnyökből. „Tudjuk, hogy India milyen fontos szerepet játszik majd ‘Ázsia Évszázadában’” – mondta Gillard.
Julia Gillard látogatására nagy szükség volt, ugyanis korábban megromlott a két ország kapcsolata. 2007 augusztusában John Howard és Manmohan Szingh miniszterelnökök megegyeztek, hogy Ausztrália uránt exportál Indiába annak ellenére, hogy Újdelhi évtizedekig a nukleáris anyagok kereskedelmét felügyelő Nukleáris Szállítók Csoportja tiltólistáján szerepelt, mert atomfegyvert fejlesztett, de nem írta alá az atomsorompó egyezményt. Ám az ellenzéki Ausztrál Liberális Párt vezetője, Kevin Rudd kijelentette: ha nyer az akkor esedékes választáson, visszavonja elődje ígéretét. Így is tett, éles kritikát kiváltva India- és Ausztrália-szerte. Emellett tovább rontotta a viszonyt, hogy visszamondta indiai látogatását, és kijelentette, hogy országa Kínával fenntartott kapcsolata sokkal fontosabb, mint az indiai szál. Ezen a helyzeten az sem segített, hogy az Ausztráliában tartózkodó indiai diákokat 2009-ben több esetben is rasszista atrocitások érték.
Bimbózó kapcsolatok
Manmohan Szingh és Julia Gillard közös nyilatkozatot adott ki tárgyalásukat követően, melyben minden olyan területet megemlítenek, amelyben egyezségre jutottak. Megállapodásuk értelmében szorosabbra fűzik bilaterális kapcsolataikat, így évente kívánnak majd a továbbiakban miniszterelnöki találkozókat szervezni egymás országában vagy valamilyen nemzetközi fórum alkalmával. Emellett mindketten örömüket fejezték ki, hogy a 2009-ben stratégiai partnerséggé nyilvánított kapcsolatuk az utóbbi időben még többet javult.
A két ország kereskedelmi forgalma az utóbbi hat évben megduplázódott (20 milliárd dollár), amit 2015-re szeretnének ismét megduplázni. A gazdasági kapcsolatokat illetően az indiai kereskedelmi és iparügyi miniszter, Anad Sarma elmondta: örülnének, ha befektetők érkeznének az infrastrukturális fejlesztések területére, valamint a tervezett „nemzeti beruházási és könnyűipari zónába” (NMIZs).
Az energiaszektor és erőforrások ügyében a két miniszterelnök megegyezett, hogy mindkét fél energiabiztonságát elősegítendő évenkénti miniszteri egyeztetést folytatnak majd. Manmohan A legfontosabb előrelépés az uránkereskedelmet érinti: Szingh örömét fejezte ki, hogy Ausztrália módosított korábbi álláspontján az uránexport ügyében, kiemelve, hogy India jövőjében fontos szerepet szánnak a nukleáris energiának. A miniszterelnökök megegyeztek, hogy megkezdik a tárgyalásokat egy bilaterális Civil Nukleáris Együttműködési Szerződésről, amely Ausztráliában előfeltétele az uráneladásnak. Az erőforrásokhoz kapcsolódóan bejelentették továbbá, hogy Víztechnológiai Partnerséget kötöttek, amelynek lényege, hogy technológiát és tapasztalatot cserélnek a meglévő és fogyatkozó vízkészleteik jobb kezelése érdekében.
A nyilatkozat külön taglalja a regionális és nemzetközi szervezeteken belüli együttműködéseket is, melynek középpontjában az indiai-óceáni közös érdekeik állnak. Hatékonyabbá kívánják alakítani az Indiai-óceáni Keretszerződés a Regionális Együttműködésért nevű, India (elnök) és Ausztrália (alelnök) vezette kooperációt. Szorosabbá kívánják tenni kapcsolatukat a Kelet-Ázsiai Csúcstalálkozókon (EAS), az ASEAN Regionális Fórumán, illetve az Ázsiai-Európai Találkozón. Ausztrália támogatja, hogy India az Ázsiai-Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) tagja legyen. A két miniszterelnök egyetértett abban is, hogy az ENSZ és annak Biztonsági Tanácsa reformra szorul, Szingh örömét fejezte ki azzal kapcsolatosan, hogy az ausztrálok támogatják India állandó tagságát egy esetleges megreformált BT-ben. India pedig támogatásáról biztosította Ausztráliát, amely nem állandó BT-tagságra pályázik 2013-2014-re.
Biztonságpolitikai téren is együttműködésben egyeztek meg: komolyabb kooperációt terveznek haditengerészeti szinten, többek között közös hadgyakorlatokat fognak végrehajtani az Indiai-óceánon. Emellett kiemelték, hogy együtt folytatják a szervezett bűnözés és a terrorizmus elleni harcot, illetve a nukleáris leszerelést.
Közös tudományos és kulturális projektek
India és Ausztrália fontosnak tartja ezeken kívüli partnerségüket is, így üdvözölték az Ausztrália-India Stratégiai Kutatási Alap munkáját, amelynek eredményeként világszínvonalú közös kutatási projektek indulhattak. Örömüket fejezték ki az Ausztrália-India Ösztöndíj Program eredményeit látva is. Manmohan Szingh elégedett lehet, mert Gillard biztosította arról, hogy az ausztrál hatóságok további erőfeszítéseket kívánnak tenni az ott tanuló indiai diákok biztonságának és jólétének tekintetében. A két ország emellett közös űrkutatási projektbe is kezd, amelyről Gillard elmondta: „nem fogunk rakétát kilőni”, de indiai műholdak segítségével kutatni fogják például a természeti katasztrófák megelőzésének lehetőségeit.
Az emberek közti kulturális kapcsolatokat is üdvözölték, Gillard pedig kiemelte az Oz Fest nevű ausztrál fesztiválsorozatot, amely India 18 városában mintegy 100 rendezvényt foglal magában 2012 októbere és 2013 januárja között. Emellett bejelentették, hogy egymás országában megkönnyítik a munkavállalás lehetőségét a másik országból származóknak, ezzel is elősegítve az állampolgári kapcsolatok fejlődését India és Ausztrália között.
Új fejezet az ausztrál-indiai kapcsolatokban
A fentiek alapján látható, hogy Julia Gillard komoly diplomáciai feladatra vállalkozott azzal, hogy Indiába látogatott. Elmondása szerint „a szoros barátság, ami állampolgáraink között kialakult, nem járt együtt a kormányaink közti kapcsolatok erősödésével”, de Ausztrália „olyan kapcsolatot akar kiépíteni, amilyen produktív és tartós kapcsolatok állampolgári szinten létrejöttek”.
Gillard szerint két fő akadályozó tényezője volt a kapcsolatok javulásának: az egyik az uráneladás tilalma, a másik pedig az indiai diákok helyzete Ausztráliában. Háromnapos látogatása után azonban elmondta: „Úgy érzem, hogy ezeket a tényezőket sikerült rendezni azzal, hogy biztosítottuk az embereket az indiai diákok körülményeiről, valamint módosítottuk álláspontunkat az urán ügyében, elégedettség érzését keltve az indiaiakban.”
Mindkét miniszterelnök úgy érzi, hogy új fejezetet nyitottak bilaterális kapcsolataikban, amely lendületet adhat mind Ausztrália, mind India fejlődésének.