Az állampolgárságukról való lemondás lehetőségére emlékeztette és távozásra bíztatta Peking volt hongkongi képviselője azokat a hongkongiakat, akik a város függetlensége mellett tüntetnek.
Azok, akik nem ismerik fel, hogy kínaiak, nézzék meg, mi van az útlevelükbe írva, vagy mondjanak le kínai állampolgárságukról – javasolta Lu Ping, a kínai államtanács volt hongkongi és makaói irodájának igazgatója a South China Morning Post című hongkongi lapnak nyilatkozva.
„1,3 milliárdos országunkat nem fogja megzavarni egy maréknyi ember elvesztése” – idézi a lap csütörtökön az egykori kormánytisztviselőt, aki az 1990 és 1997 közötti időszakban volt Peking „helytartója” a ma már különleges közigazgatási státust élvező területen.
Lut az hozta ki a sodrából, hogy a hongkongi demonstrációkon, így például egy közelmúltbéli tüntetésen vagy a Kínához való visszakerülés július elsejei 10. évfordulón is voltak, akik Hongkong függetlenségét követelték transzparenseiken, illetve brit zászlókat lengettek. Lu szerint ezek az emberek tévesen vélik úgy, hogy a mai Hongkongnak csak akkor van jövője, ha függetlenné válik.
A hongkongi lap emlékeztet arra, hogy a Kínai Népköztársaság törvényei szerint az állampolgár kezdeményezheti az állampolgárságáról való lemondást, amennyiben közeli hozzátartozója külföldi állampolgár, külföldön telepedett le, vagy más jogos indoka van erre.
A nyolcvanas éveiben járó Lu nem az első alkalommal kért szót a kérdésben és ragadtatta el magát. Október közepén „szimpla idiótáknak” nevezte Hongkong függetlenségének szószólóit. Akkor azt találta mondani, hogy ha a szárazföldi Kína megvonná a támogatást Hongkongtól, akkor az „halott várossá” válna.
Nemrégiben Lu egyik volt munkatársa emelt szót az új jelenség ellen. Mint mondta, a Hongkong függetlenségét támogatók száma aggasztó mértékben emelkedik, s ez ügyben határozottan kell fellépni.
A kínai kormány szócsövének számító Global Times című napilap csütörtöki számában úgy vélte, a szárazföldi Kína és polgárai ellen megnyilvánuló ellenszenv, helyenként ellenséges viselkedés arra vezethető vissza, hogy a hongkongiak elveszítették korábbi „fölényüket” a szárazföldiek felett.