A republikánusok nem kérnek Romney-ból

Két hét telt el az amerikai elnökválasztás óta, melynek során kiderült, hogy Barack Obama megkezdheti második ciklusát a Fehér Házban. A komoly győzelmi reményeket tápláló kihívó, Mitt Romney vereségével saját pártján belül is nehéz helyzetbe került. A republikánusok teljes megújulást szeretnének, amelynek keretében készek megválni a számukra már inkább kártékonynak számító jelölttől.

A GOP-hez közel álló személyek közül néhányan kertelés nélkül kimondják: Romney-nak mennie kell. Mások igyekeznek burkoltabb formában hangot adni ezirányú véleményüknek. Ed Rogers egykori republikánus stratéga az előbbi csoporthoz tartozik. Véleménye szerint Romney-hoz a párt egyik szárnya sem kötődik olyan szorosan, hogy megsiratnák a távozását.

Az Obama kihívóját érő kritikák jelentős része emlékeztet a republikánus jelölt nagy port kavart 47%-os kommentjére, melyben az amerikai állampolgárok közel felét élősködőnek titulálta, akik szavazatáért kár volna harcba szállni. Chris LaCivita, a párt egyik vezető alkalmazottja szerint a megjegyzés Romney és rajta keresztül a GOP elitizmusát erősítette meg a választók fejében. Ettől az imázstól pedig mielőbb meg kell szabadulniuk, ha 2016-ban labdába szeretnének rúgni a demokratákkal szemben. Bobby Jindal, Louisiana kormányzója osztotta LaCivita véleményét, és kijelentette, hogy a Republikánus Párt a szavazatok 100%-áért küzd.

Mitt Romney egyelőre nem igazán törődik a kritikákkal, sokkal inkább sebei nyalogatásával és a vereség megmagyarázásával van elfoglalva. Úgy tűnik, a hibát leginkább a választópolgárokban keresi saját kampánya hiányosságainak vizsgálata helyett. A bukott jelölt választás során hallatott és az azt követő véleménynyilvánításai komoly veszélyforrást jelentenek a párt népszerűségére nézve, ezért minden prominens ellenzéki politikus igyekszik elhatárolódni Romney-tól.

A republikánusok helyzete korántsem mondható irigylésre méltónak, mivel 2016-ra egy „partiképes” jelöltet kellene találniuk, és a GOP brandjét teljesen újjáépíteniük. Nekik azonban nincs a talomban egy Bill Clinton, akinek óriási szerepe volt a szavazóbázis kiszélesítésében és a demokraták győzelmében. George W. Bush úgy tűnik, inkább a rivaldafényen kívül szeretné tölteni nyugdíjaséveit Texasban, John McCain pedig nem feltétlenül az a kaliberű politikus, aki képes lenne felvirágoztatni a GOP-t. A Republikánus Pártnak le kell ráznia magáról az elitizmus vádját, ez pedig Mitt Romney-val a fedélzeten szinte lehetetlen vállalkozás.

Szabó Dániel

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »