Botrányos politikusok

A napokban mondott le hivataláról a CIA igazgatója, David Petraeus, mivel viszonya volt életrajzírójával. Számos amerikai politikus keveredett már hasonló botrányba, az esetek többségében azonban ez nem jelentett politikai öngyilkosságot számukra.

A legismertebb ilyen jellegű botrány minden bizonnyal az Egyesült Államok negyvenkettedik elnökéé, Bill Clintoné. Az elnök sokáig állította, hogy „nem volt viszonya azzal a nővel”, 1998 augusztusában azonban elismerte „alkalmatlan” kapcsolatát a volt fehér házi gyakornokkal, Monica Lewinsky-vel. „Félrevezettem az embereket, köztük a feleségem is. Nagyon mélyen megbántam mindent.” – mondta ekkor. Noha Clinton és Lewinsky viszonya jogilag nem volt bűncselekménynek tekinthető, a képviselőház 1998 decemberében megszavazta az elnök kongresszusi vád alá helyezését, mivel hazudott az őt ért vádakat illetően.

Az impeachment eljárás – közjogi felelősségre vonás – azonban mégsem indult meg ellene, mivel 1999-ben a szenátusban megbukott a javaslat. Az elnök tehát nem csak érdemi büntetés nélkül úszta meg tettét, de az akkori közvélemény-kutatások szerint még népszerűségét is növelni tudta. Clinton aktív szerepet vállal a közéletben elnöki mandátuma lejártát követően is: beszédeket mond, adománygyűjtéseket szervez és jótékonysági szervezeteket alapít; idén pedig tevékenyen részt vett Barack Obama újraválasztásáért folytatott kampányában.

Larry Craig szenátor 2007 augusztusában kért nyilvánosan bocsánatot, miután megjelentek a hírek letartóztatásáról, melynek oka egy reptér férfi mosdójában tanúsított „erkölcstelen magatartása” volt. „Hadd tisztázzam: nem vagyok meleg. Sosem voltam az…” – mondta el az idahói republikánus politikus, aki az esetet követően nyugdíjba vonult.  A szenátus szabályainak értelmében Craignek két évet kellett várnia, mielőtt ismét közügyekkel foglalkozhatott volna, 2011-ben így újra felbukkant Washingtonban, immáron lobbistaként. Craig korteskedett például amellett, hogy a kongresszus a veszélyeztetett fajok védelme alá helyezze a farkasokat is.

2007-ben Louisiana állam republikánus szenátora, David Vitter ismerte be a nyilvánosság előtt is „súlyos bűnét”, miszerint prostituáltakat látogatott több alkalommal. A botrány sem Vitter magánéletére, sem politikusi karrierjére nem volt számottevő hatással, hiszen 2010-ben újraválasztották, feleségével pedig negyedik gyermekük is megszületett. A „közvetítő céget”, mellyel Vitter több ízben is felvette a kapcsolatot Deborah Palfrey vezette, akit D.C. Madame néven ismertek. Palfrey-t 2008 áprilisában elítélték pénzmosásért és zsarolásért, később pedig holtan találták – a hatóságok szerint öngyilkosságot követett el.

Eliot Spitzer, New York állam ötvennegyedik kormányzója 2008 májusában mondott le, miután egy prostituálttal találkozott a washingtoni Mayflower Hotel egyik szobájában, minderről pedig a nemzetbiztonság is értesült. A demokrata politikus elmondta, hogy csalódott, mert nem sikerült azok szerint az elvek szerint élnie, melyeket elvárt saját magától. A botrány azonban nem jelentette Spitzer karrierjének végét, hiszen az egykori kormányzó jelenleg Al Gore kábelcsatornáján, a Current TV-n vezet hétvégi hírműsort „Viewpoint with Eliot Spitzer” címmel. Az esetből Spitzer hölgytársasága is profitált: Ashley Dupre az iránta tanúsított fokozott érdeklődést kihasználva modellkarrierbe kezdett.

Mark Sanford, dél-karolinai kormányzó felesége mellett párhuzamosan folytatott viszonyt a Buenos Airesben élő Maria Belen Champurral, akivel 2001-ben találkozott. A politikus sajnálatát fejezte ki, hogy félrevezette feleségét és a választópolgárokat is. „Rengeteg embert becsaptam, csak ez számít.” – mondta 2009 júniusában. Sanford számára végzetesnek bizonyult a félrelépés, hiszen karrierje felfelé ívelőben volt, potenciális elnökjelöltként is emlegették ekkoriban. A politikus a botrány kirobbanását követően lemondott a Republikánus Kormányzók Egyesületének elnökségi pozíciójáról is, felesége pedig 2010 februárjában vált el tőle, két évtizednyi házasság után. Sanford hivatali ideje 2011 januárjában járt le, ezt követően visszavonult a közéleti szerepléstől. A családja birtokában lévő farmra költözött és eljegyezte Maria Belen Champurt, akit csak „lelki társaként” emlegetett.

John Ensign, nevadai republikánus politikus, a képviselőház tagja 2009-ben keveredett botrányba. Ekkor derült ki, hogy 2007 és 2008 között házasságon kívüli viszonyt folytatott Cynthia Hamptonnal, aki kampányának munkatársa, ráadásul Ensign egyik legbőkezűbb adományozójának felesége volt. „Megsértettem a házassági fogadalmamat. Ez a legrosszabb dolog, amit valaha tettem.” – mondta el ekkor. Noha Ensign ismét indulni kívánt újraválasztásáért, később meggondolta magát, végül 2011 májusában lemondott tisztségéről. Hivatala elhagyása után visszatért Las Vegasba, ahol folytatta állatorvosi praxisát.

2011 májusában Arnold Schwarzenegger, az egykori akciófilm-sztár és kaliforniai kormányzó beismerte, hogy házasságon kívüli gyermeke született egy volt háztartási alkalmazottjától. „Nincs mentségem erre és teljes felelősséget vállalok azért a sérelemért, amit okoztam.” Schwarzenegger és felesége, az egykori TV-riporter, Maria Shiver különváltak. 2012-ben megjelentet, „Total Recall” című önéletrajzában a házvezetőnővel való afférnak és a gyermek születésének mindössze néhány mondatot szentelt: „Ez egyike volt azoknak az ostoba dolgoknak, amelyet megígértem magamnak, hogy sosem fogok elkövetni” – írta Schwarzenegger visszaemlékezésében.

A CIA igazgatója, David Petraeus november 9-én mondott le hivataláról, miután kiderült, hogy házasságon kívüli viszonya volt Paul Broadwellel, életrajzírójával. Noha Petraeus karrierjében egyelőre hatalmas törést jelent a mostani botrány – az ő neve is felmerült, mint egy későbbi, potenciális elnökjelölt –, könnyen lehet, hogy elődeihez hasonlóan később ő is visszatér a közéletbe.

Pintér Melinda

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »