A pozsonyi törvényhozás kedden elfogadta azt az adómódosítási törvényt, melynek értelmében megszűnik az egykulcsos adó. Az ellenzék szerint merénylet történt a gazdaság ellen, a kormány arról beszél, most már végre jönnek a kiadáscsökkentések is.
A rendelkezést a jelenlévő 141 képviselőből nyolcvanan támogatták, hatvanan viszont ellene szavaztak egy tartózkodás mellett. Amennyiben az államfő aláírja a rendelkezést, az a következő év elejétől lép érvénybe. Peter Kažimír pénzügyminiszter szerint a magasabb adókulcsokat érvénybe léptető törvény egy újabb elemnek számít a költségvetési hiány csökkentésében, méghozzá azzal, hogy a bevételi oldalt növeli.
A miniszter hozzátette, hogy 2013-ban a kormánynak nem lesz más mozgástere a lyuk befoltozására, mint hogy három területnek szentelje a figyelmét: az adókerülés mérséklésének, az állam működése megváltoztatásának, illetve az önkormányzatokkal való kapcsolatok felülbírálásának. Kažimír hozzátette, minderre azért is van szükség, mivel a kormány kötelezte magát arra, hogy a jövedéki adót nem változtatják meg.
A törvénymódosítást három napon át tárgyalta a parlament, a pénzügyminiszter szerint „részben korrekt” párbeszéd zajlott, viszont az ellenzék az egyenadó eltörlésének bírálatánál eltitkolta, hogy milyen lépésekre készült maga is 2004-ben.
Változások jönnek
A foganatosított változások érintik az automatikusan negyven százalékban leírható kiadások maximális összegét, mely évente 5040 euró lesz, illetve havonta 420 euró. Megszüntetik az ingatlanbérlések beszámításának lehetőségét a fenti összegbe, valamint a jogi személyek számára 23 százalékosra nő az adó. A fizikai személyek továbbra is jövedelmük 19 százalékával adóznak.
Pontosítják a férj, illetve feleség után járó adómentes alapra vonatkozó feltételeket, valamint a változások után egy további öt százalékos adókulcsot vezetnek be a képviselők, az államfő, vagy a kormány tagjainak jövedelmére. Az adóemelések kiindulópontja a kormány konszolidációs törekvéseiben rejlik, az ugyanis kötelezte magát arra, hogy három százalék alá csökkenti a költségvetési hiányt.
Az ellenzéknek nem tetszik
Az ellenzéki képviselők több alkalommal is élesen bírálták a javaslatot, elsősorban azt rótták fel neki, hogy az árt a szlovák gazdaságnak – demotivál és csökkenti az ország versenyképességét. Az ellenzék attól tart, hogy a változások után csökken a befektetések beáramlása, s végeredményben az adóbevételek is – Kažimír szerint az ország büdzséje 275 millió eurót nyer a változásokkal.
Kitekintő / Bumm.sk