Előző cikkünkben az izraeli konyha történelmét és főbb jellemzőit mutattuk be. Az alkalmat megragadva két könnyen elkészíthető, az izraeli mindennapokban gyakran fogyasztott étel receptjével kedveskedünk olvasóinknak. Jó olvasást, jó főzést és boldog új évet kívánunk!
A saksuka és a szabih két olyan étel, amelyeket könnyű elkészíteni, Magyarországon is be lehet hozzájuk szerezni a szükséges hozzávalókat, emellett pedig rendkívül gyakori étkek az izraeli asztalokon. Mindkét étel a közel-keleti zsidó közösségekkel együtt érkezett a Szentföldre és a szefárd kultúra nyolcvanas évekbeli térhódításával egyidőben lettek az izraeli mindennapok részévé. A saksuka vélhetően Tunéziából, a szabih Irakból érkezett a nagyobb szefárd és mizrahi alijákkal egyidőben az Ígéret Földjére. Nézzük szép sorjában a két étel történetét és azok elkészítésének módjait.
Saksuka
A saksukát, sokan egyszerűen izraeli lecsónak hívják, mivel alapanyagait és elkészítési módját tekintve hasonlít a Magyarországon ismert ételhez. A hagyományok szerint az étel Tunéziából származik, azonban elterjedt volt Észak-Afrika összes zsidó közösségében. A saksuka szó jelentése ‘kevert’ vagy ‘rázott’. Az ételt a szakácskönyvek általában a reggelik közé sorolják, azonban a nap minden szakában fogyasztható, könnyű, de tápláló finomság. Az egyik leghíresebb izraeli saksukát készítő étterem a Jaffában található Dr.Saksuka.
Hozzávalók: 6 ek. olívaolaj, 1 ek. édes paprika, 6 gerezd fokhagyma, 1 kaliforniai paprika felkockázva, 1 chili paprika felkockázva, 6 hámozott paradicsom felkockázva, őrölt fekete bors, ízlés szerint só, 6 tojás.
Elkészítés módja: Nagylángon melegítsük az olajat fél percig, majd adjuk hozzá a paprikát és keverjük el jól. Adjuk hozzá a fokhagymát és a paprikákat és vegyük lejjebb a lángot és főzzük a hozzávalókat tíz percig. Miután megpuhultak a paprikák adjuk hozzá a paradicsomot, fűszerezzük sóval és borssal, jól keverjük össze az eddigi alapanyagokat és forraljuk fel. A serpenyőben található keveréket osszuk hat felé a serpenyőben, az így kialakított hat részbe üssük bele a hat tojást és gyenge lángon hagyjuk a saksukát addig melegedni, amíg a tojásfehérje megszilárdul. Tálaljuk!
Az elkészült saksukát szokás petrezselyemmel megszórva tálalni, mellé rozskenyeret szervírozni. A méltán híres jaffai étteremben a saksukát tradícionális fémedényben szokták felszolgálni.
Szabih
A szabih a saksukához hasonlóan a közel-keleti zsidó közösségek konyhájának része, azonban nem Tunéziából származik, hanem Irakból. A szabih egy tojással pitában készült szendvics, amely ezen alapanyagok mellett tartalmaz még többfajta zöldséget, tahinat (szezámpürét), illetve petrezselymet, valamint padlizsánt. Az első szabihot árusító étterem az ötvenes években nyílt meg Ramat Ganban, onnan indult országhódító útjára a melegen és hidegen is fogyasztható szendvics. A szabih szónak két etimológiája is van, egyrészt sokan az arab szabaah (reggel) szóból eredeztetik, mivel az étel az iraki zsidóság konyhájában a reggeli szerepét töltötte be, másrészt vannak, akik azt mondják, hogy a szó egy héber rövidítés és a feloldása Szalat Béca Ioter Hacil, azaz saláta, tojás, és még több padlizsán, utalva ezzel a hozzávalókra. Bár mindkét magyarázat jól hangzik, valószínű, hogy az arab eredetű etimológia az igaz, ami viszont biztos, hogy napjainkra Izraelben nem csak az iraki arab-zsidóság egyik jellegzetes reggelije, hanem egy mindenki számára, minden napszakban megfelelő gyorsétel a szabih.
Hozzávalók: hummusz (csicseriborsópüré), tahina (szezámpüré), pita, tojás, tabasco vagy egyéb csípős szósz, padlizsán, olívaolaj, felkockázott vagy sós uborka, saláta, petrezselyem.
Elkészítés módja: Főzzük keményre a tojást, majd szeljük fel. Vágjuk fel a padlizsánt legfeljebb egy centiméter vastag szeletekre, kenjük meg a szeleteket olívaolajjal, sózzuk be és serpenyőben vagy grillsütőn süssük azokat két-három percig, A padlizsánokat tegyük félre, a pita belsejét kenjük meg hummusszal és a csípős szósszal, a felkockázott vagy sós uborkát, a tojást és a sült padlizsánt helyezzük bele a pitába, majd az egészet szórjuk le petrezselyemmel és öntsük nyakon ízlés szerint tahinával. A szendvics, akár friss meleg hozzávalókkal, akár hidegen is fogyasztható.
A fent bemutatott két étel, amellett, hogy Izraelben is rendkívül elterjedtnek számít, már Magyarországon is könnyen elkészíthető, illetve az utóbbi öt évben nyílt izraeli gyorséttermekben akár frissen elkészítve is megvásárolható. A Budapesten található több mint hét izraeli étterem kínálatában emellett még más helyi ételeket is megkóstolhat a vendég, így például megízlelheti a tradicionális jemeni zsidók által készített bablevest és malawah nevű töltött tésztát, a jeruzsálemi humuszmixet, melyben grillezett csirkemájjal és szívvel együtt tálalják a hummuszt, a marokkói zsidóság kedvelt ételeit a kuszkuszlevest és a répasalátát, de a malabit is, ami egy rózsavízzel és kókusszal ízesített rendkívül édes puding.
Az alapanyagok beszerzése sem okozhat problémát, mivel azok mind a Budapest VII. kerületében található kóser élelmiszerüzletben, mind az országszerte egyre elterjedtebb keleti fűszereket és alapanyagokat árusító boltokban megvásárolhatóak. A szabihhoz szükséges hummuszt pedig akár otthon is elkészíthetjük, bár tény ez így kissé hosszabb időt vesz igénybe. A fent bemutatott ételek a sokáig háttérben maradt mizrahi közösség érkezésével és kultúrájuk térnyerésével vált a mainstream izraeli konyha részévé, azonban jelenleg külföldön többek között ezek számítanak az izraeli konyha zászlóvivőinek. A szabih és a saksuka a hatvanas évektől kezdve kikerült a szefárd közösség zárt világából és hódító útra indult, először csak az askenázi családok asztalát szállta meg, később világszerte kedvelt utcai eledel lett, ez alkalommal pedig a Kitekintő jóvoltából a kedves olvasó is megismerkedhet ezzel a két tradicionális, szefárd finomsággal.