Egyiptom gazdasági helyzete a Nemzetközi Valutaalappal való megegyezés hiányában tovább romlott. Katar a kieső jövedelmet pótló kölcsönt nyújtott az országnak, vajon ezzel akarja kiterjeszteni befolyását a térségeben?
Egyiptomnak az elmúlt egy évben nem csak a turizmusból kieső jövedelem okoz gondot, problémát jelent az olaj- és a gázárak folyamatos növekedése és a nemzeti valuta értékvesztése is. A gyenge egyiptomi font tovább nehezíti az olajfinomítók igényeinek kielégítését, a likviditási problémák miatt egyre kevesebb cég hajlandó váltót elfogadni a nemzeti olajvállalattól. A folyamatos népességnövekedés révén ugyan igény lenne a nyersolaj nagyobb mértékben való felvásárlására, de nincs rá fedezet az országban. A földgázt is importálni kényszerül a közel-keleti állam annak ellenére, hogy megszűntette az Izraelbe irányuló exportot. Az Egyiptom elsődleges energiaforrását jelentő nyersanyag kitermelése a forradalom óta hat százalékkal esett vissza, de a szakértők további csökkenéssel számolnak.
Az észak-afrikai ország számára megoldást jelentene, ha végre sikerülne megállapodnia a Nemzetközi Valutaalappal a 4,8 milliárd dollár értékű kölcsön részleteiben. Ugyan már egyszer elfogadta az elnök, Mohamed Murszí annak feltételeit, de a tüntetések és az adóemelések következtében várható zavargások miatt elhalasztotta a megegyezést.
Katar azonban ismét segítő jobbot nyújtott az Egyiptomnak és újból két milliárd dollár értékű kölcsönt, valamint fél milliárd dollárt adományként ajánlott fel az országnak. A muszlim világ társadalmi-gazdasági, illetve geopolitikai helyzetével foglalkozó Brookings Doha Center elemzője szerint Murszí és a Muszlim Testvériség ezzel időt nyert az IMF tárgyalások elhúzására és a társadalmi támogatottság építésére. Szakértők szerint az öböl menti ország egyrészt így próbálja befolyását kiterjeszteni a térségben, ugyanakkor stratégiai partnert vél felfedezni Egyiptomban és Murszíban, akinek eddig több hitelt nyújtott, mint a többi arab államnak összesen. A múlt évben már két milliárd dollár értékű kölcsönt nyújtott Doha, de megállapodtak egy nyolc milliárd dolláros energetikai befektetésben és egy tíz milliárd dollár nagyságú turisztikai beruházásban is, amelyek egyelőre nem valósultak meg.
Kántor Adrienn