Kitekintő.hu

Mianmar megállapodott kacsin felkelőkkel

Megállapodást kötött Mianmar kormánya a kacsin etnikumú felkelőkkel, ami megnyithatja az utat a több mint ötven éve tartó konfliktus békés rendezésére. A dél-kínai Zsuili (Ruili) városában kínai közvetítéssel folyt tárgyalások során a szemben álló felek a katonai feszültségek csökkentésében, a kommunikációs csatornák újbóli megnyitásában, valamint egy megfigyelőkkel bevont, ismételt tárgyalás összehívásáról állapodtak meg. A tárgyaláson mindkét oldalról magas rangú személyek képviseltették magukat, a béketárgyalásokban tapasztalt Aung Min, a mianmari kormány vasútügyi minisztere, valamint Gun Mav tábornok, a kacsin erők parancsnokhelyettese.

A kacsinok Mianmar északi részén kívül a szomszédos dél-kínai és északkelet-indiai területeken élnek, a mintegy nyolcezer főt számláló Kacsin Függetlenségi Hadsereg (KIA) 1961-ben alakult a mianmari kormány katonai puccsát követően. A hatvanas évek óta ideiglenes megszakításokkal zajló véres összecsapások tizenhét évnyi fegyverszünetet követően 2011-2012-ben újultak ki ismét a kacsin állam függetlenségét követelő felkelők és a mianmari hadsereg között, civilek tízezreit telepítették ki a harcok elől. Az elmúlt hetekben a mianmari erők több fontos felkelői támaszpontot foglaltak el a kínai határ menti Laiza városa körül – amely a KIA főhadiszállása – így újra felgyorsultak a béketárgyalások. Az utóbbiakban azonban tizenegy béketárgyalás végződött egyezmény nélkül, a kachin felkelők politikai megegyezést követelnek a tűzszünet megkötéséhez.

Ebből adódóan a két fél a legutóbbi tárgyalás alkalmával politikai párbeszéd megindításáról, továbbá egy „megfigyelő rendszer” létrehozásáról rendelkezett, amely lehetőséget biztosít a fegyverszünet megkötésére. A BBC jelentése szerint e megegyezés mindenekelőtt a kölcsönös bizalom kiépítésére szolgál a felek közötti érdemi párbeszéd létrejöttében, a fegyveres konfliktus megszűnése csak az első lépés lehet Mianmar egyik súlyos nemzetiségi válságának megoldásában.

Az elmúlt években a „mianmari polgárháborúnak” nevezett belső nemzetiségi válságban a kormánynak a jelentősebb etnikumok közül egyedül a kacsinokkal nem sikerült még békés megegyezésre jutnia. A probléma megoldása továbbra is az ötven év katonai uralom után 2010 novemberében hatalomra került, reformokat hirdető Thein Szein vezette civil adminisztráció egyik legfőbb kihívását képzi: az elnök januári fegyverszünetet sürgető rendelkezéseit a katonai erők csaknem teljesen ignorálták, ami megkérdőjelezi a hadsereg feletti valódi ellenőrzését.