Júniusig moratóriumot hirdet Európa legnagyobb acélipari befektetője a gyárbezárásokra és munkavállalók ezreinek az elbocsátására –állapodott meg még kedden Antonio Tajani, az EU iparpolitikai biztosa és Lakshmi Mittal, az indiai acélguru.
Az Európai Bizottság szerdai bejelentése szerint Antonio Tajani uniós biztosnak sikerült rábeszélnie Európa első számú acéltermelőjét arra, hogy júniusig függessze fel a korábban bejelentett gyárbezárások és tömeges elbocsátások végrehajtását. Erről az iparpolitikai biztos és az indiai iparmágnás, Lakshmi Mittal keddi brüsszeli megbeszélésein született megállapodás.
Mittal eszerint szóbeli ígéretet tett arra, hogy mindaddig kivár a tervezett leépítések végrehajtásával, amíg júniusban az Európai Bizottság elő nem terjeszti az európai acélipar megmentésére és revitalizálására irányuló stratégiát. Egyelőre nem tudni, hogy mit változtatna a helyzeten az új stratégia, egy bizottsági szóvivőm szerint ugyanakkor olyan átfogó válságkezelési tervről lesz szó, amely a kutatástól kezdve a foglalkoztatáson át a klíma- és energiapolitikáig valamennyi részterületet érinteni fog.
Franciaországban és Belgiumban a közelmúltban nagy felzúdulást váltott ki az indiai iparmágnás bejelentése, hogy bezárja Florenge-i (franciaországi) és Liege-i (belgiumi) acélipari érdekeltségeinek egyes gyáregységeit, leépítve több ezer alkalmazottat. Mittal a kereslet visszaesésével és a gyárak veszteséges termelésével magyarázta a döntést, ám a belga és a francia kormány nem fogadta el azt és az Európai Bizottságnál tett panaszt a szerintük a befektető korábbi ígéreteivel szöges ellentétben lévő döntés ellen.
A Bizottság szóvivője szerint a Tajani és Mittal közötti megállapodás része, hogy az indiai nagytőkés ígéretet tett arra, hogy 180 millió eurót fektet be a franciaországi és 140 millió eurót a belgiumi acélgyár korszerűsítésébe. A szóvivő egy kérdésre válaszolva hozzátette, hogy a moratórium csak a gyárbezárásra vonatkozik, a bejelentett szerkezetátalakításra és kapacitáscsökkentésre nem, de utóbbit a munkaerő elbocsátása helyett – legalábbis egyelőre – az üzeme belüli átszervezéssel valósítják majd meg.