Sokan nem is gondolnánk, hogy a kialvatlansághoz annak is köze lehet, hogy a mobiltelefonunkkal egy szobában alszunk. Egy tanulmány bebizonyította: a kibocsájtott rádiójelek zavarják a pihenést, és gátolják testünk regenerálódását.
A legtöbb okostelefon tulajdonos ébresztőóraként is használja készülékét, miközben könnyedén megnézhetjük email fiókunkat még utoljára elalvás előtt, így biztosan nem fogunk lemaradni semmiről a munkában vagy a társasági életben.
Arianna Huffington egyszer elájult a fáradtságtól, miután túl sokáig maradt fenn, hogy utolérje magát a munkával. Beverte a fejét, és végül öt öltéssel végződött a történet – azóta elkötelezetten próbál másokat is jó útra téríteni ez ügyben. Bíztatja barátait, hogy kövessék példáját: ő ugyanis éjszakára már egy másik szobában hagyja a telefonját.
„Minden barátomnak ugyanazt a karácsonyi ajándékot küldtem: egy ébresztőórát, így végre nem tudják kifogásként azt felhozni, hogy a telefonjukra ébrednek, és ezért van szükség az ágy mellett tartani éjszakánként.” – mondta Arianna.
Ha a telefonunkra ébredünk reggel, nagy valószínűséggel nem is hagy bennünket aludni éjszakánként. Egy 2008-ban megjelent tanulmány, melyet maguk a nagy mobiltelefon-gyártók finanszíroztak, kimutatta, hogy azok az emberek, akik ki vannak téve a mobiltelefonjuk sugárzásának, nehezebben tudnak elaludni, és kevesebb időt töltenek mélyalvásban.
A tanulmány azt jelzi, hogy a 884 MHz erősségű rádiójelek, melyeknek a vizsgált alanyokat kitették, kedvezőtlenül befolyásolták az alvás közbeni regenerálódást az előző nap fáradalmaiból.
És ez csak egy testi tünet a sok közül, melyet a telefon mellett való alvás okozhat, míg a sugárzást nem közvetítő telefon esetében nem sikerült kimutatni ugyanezt a hatást. A kényszer, hogy óránként megnézzük a telefont, vagy pedig a beérkező üzenetek hangja egyaránt megzavarja az alvás hatékonyságát. A fiatalok egynegyede úgy tartja, hogy éjjel-nappal elérhetőnek kell lenniük – áll egy tanulmányban, mely az összefüggést keresi a stressz, a depresszió és a túlzott mobiltelefon használat között. Állításuk szerint a megválaszolatlan üzenetek csak bonyodalmakat okoznak társas kapcsolataikban, hiszen mindenki tudja, hogy a telefon ott van karnyújtásnyira. Néhány tinédzser még alvás közben is válaszol az üzenetekre.
Legtöbbünk nem szab korlátokat az éjszakai elérhetőséget illetően. A 18 és 44 évesek közel háromnegyede tartja telefonját elérhető közelségben alvás közben. Ez az adat kis mértékben érinti ugyan a középkorúakat is, de csak a 65 évnél idősebb megkérdezetteknél volt egyenlő az arány: közel ugyanannyian alszanak a telefonjukkal, mint ahányan másik szobában hagyják éjjelente.
Sutus Nikolett