Mexikó: sikkasztással vádolják a legbefolyásosabb szakszervezet vezetőjét

Enrique Peńa Nieto mexikói elnök a napokban kihirdette az oktatási reformot, az intézkedést ellenző Oktatási Dolgozók Szakszervezetének vezetője, a mexikói politika egyik meghatározó szereplője, Elba Esther Gordillo (EEG) pedig börtönbe került.

Letartóztatták a mexikói Oktatási Dolgozók Országos Szakszervezetének (SNTE) elnökét, Elba Esther Gordillót. Jesús Murillo Karam, a mexikói legfőbb ügyész elmondta, hogy a szakszervezet által kezelt pénzek egy részét sorozatosan svájci és lichtensteini számlákra utalták át, amelyek magánszemélyek tulajdonában állnak. Elba Esther Gordillót a tolucai reptéren tartóztatták le és később a Santa Martha Acatitla női börtönbe szállították.

Mindez napokkal azután történt, hogy Enrique Peńa Nieto (EPN), mexikói elnök kihirdette az új oktatási reformot, amelyet az SNTE és elnöke már a kezdetektől fogva elutasított. Elba Esther Gordillo közvetlen vagy közvetett módon, 1989 óta vezeti Latin-Amerika legnagyobb, másfél millió taggal rendelkező szakszervezetét, amelynek élén a mexikói belpolitika egyik meghatározó szereplőjévé vált. 1970-ben lépett be az Intézményes Forradalmi Pártba (PRI) amelyből 2006-ban kizárták, ekkor a 2012-es választásokon Gabriel Guadrit elnökjelöltként indító Új Szövetség Pártját (Panal) alapította meg.

Jesús Murillo Karam legfőbb ügyész elmondta, hogy a „Maestrát” (ez Gordillo gúnyneve – a szerk.)  2600 millió peso (208 millió dollár) elsikkasztásával gyanúsítják, amely a szakszervezet birtokában volt, azonban Gordillo saját számlájára utalta át. Karam azt is nyilvánosságra hozta, hogy először 2012 decemberében figyeltek fel egy 200 ezer dolláros törvénytelen ügyletre. Vizsgálatot kezdtek, amely kiderítette, hogy a szakszervezet pénzének illetéktelen kezelése rendszeres, és a teljes összeg eléri a 200 millió dollárt, 2008 és 2012 között.

Az így megszerzett összegekkel Gordillo az USA-ban vett két házat, egyet közülük a kaliforniai San Diegóban, illetve plasztikai műtéteket finanszírozott belőlük, valamint szert tett egy magánrepülőgépre. Az SNTE elnöke 2012-es vagyonbevallásában mindössze 87 ezer dollárról számolt be, holott a nyomozások szerint bevétele 204 millió dollár volt, az illegális számlákkal együtt. A mexikói hatóságok szerint ez egyelőre csak a jéghegy csúcsa.- írja a BBCMundo.

Reakciók

Francisco Arroyo Vieira, a Képviselőház elnöke elmondta, hogy EEG letartóztatása a jogállamiság bizonyítéka és elutasította, hogy annak bármi köze lenne az új oktatási reformhoz. Közben a Demokratikus Forradalom Pártjában (PRD) üdvözölték Gordillo letartóztatását, ugyanakkor azt szorgalmazták, hogy más olyan szakszervezeti vezetőkkel sem kellene kivételt tenni, akik megszegik a törvényt.

Gordillo neve mellett felmerül Carlos Romero Deschampsé is, az olajipari dolgozók szakszervezetének elnökéé, akit az ellenzék szintén sikkasztással vádol. Az SNTE a történtekre reagálva azonnali gyűlést hívott össze, Mónica Arriola Gordillo szenátor, (Elba Esther lánya) nem nyilatkozott az ügyben.

Quinazo és „Gordillazo” ?

Egyes médiumok Elba Esther Gordillo letartóztatását Carlos Salinas de Gortari ex-elnökkel hozzák összefüggésbe. 1988-ban, negyven nappal azután, hogy Gortari hatalomra lépett, bebörtönözte az Mexikói Olajipari Dolgozók Szakszervezetének (STPRM) vezetőjét, Joaquín Hernández Galiciát, akit La Quina-ként is emlegettek. Gortari, Nieto elnökhöz hasonlóan reformokat akart végrehajtani az olajipar területén, azonban szembe került La Quinával, aki ha nem is hivatalosan, de az ellenzék jelöltjét, Cuauhtémoc Cárdenast(PRD) támogatta a választásokon. A elhíresült „quinazo-t ” úgy hajtották végre, hogy a mexikói hadsereg betört Joaquín Hernández Galicia házába, ahonnan fegyvereket koboztak el. La Quina nyolc évet töltött a börtönben.

EPN múlt júliusi beiktatását követően már beszélt az oktatási reformról, majd 2012 decemberében bemutatta a tervezetet, a Mexikóért Paktum keretében, az esemény nagy hiányzója volt Gordillo, aki miután a Képviselőház elfogadta az oktatási reformot, ellenkampányba kezdett. Legfőbb érve az volt, hogy a reform sérti a tanárok méltóságát. Gordillo február 6-án, a 68. születésnapja alkalmából tartott rendezvényen magát harcosnak nevezte, s nyomatékosította, hogy nem fog engedni a fenyegetéseknek.

Az utolsó interjúban, amit Adela Michának adott, nem akarta megválaszolni azt a kérdést, hogy Peńa felköszöntötte-e a születésnapján, helyette a következőt mondta: „Semmilyen egyezségre nem jutottam Enrique Peńa Nietóval. A csapatáról az egyetlen, amit mondhatok, az, hogy a választási szövetség, amelyet építettünk nem miattam oszlott fel, hanem azok miatt, akik kieszközölték.”

Enrique Peńa Nieto február 25-én hirdette ki az oktatási reformot az Elnöki Palotában, Gordillo erről az eseményről is hiányzott. A közoktatási államtitkár, Emilio Chuayffet, aki egyébként nincs jó viszonyban az SNTE elnökével, az alkalmon tartott beszédében elmondta: „Felhívást intézünk mindenki felé, annak érdekében, hogy a hatóság maradjon az irányító az oktatás terén és ezt a vezető szerepet ne lehessen elárulni, akadályozni, sem pedig zsarolás eszközévé tenni” – mondta.

Elba Esther Gordillót a tolucai reptéren tartóztatták le és később a Santa Martha Acatitla női börtönbe szállították, ott várja az ügy fejleményeit.

Balla Zsuzsa

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »