Csillagvizsgáló programmal a mellrák ellen

Áttörés az emlőrák elleni küzdelemben: egy csillagászok által használt programmal egy hét helyett már egy nap alatt elkészülhet a szövetminta elemzése, ezáltal felgyorsítva a gógyulási folyamatot.

Egy meglehetősen valószínűtlen párosításban a csillagászok és a rákkutatók egyesítették erőiket, hogy képelemző programmal tanulmányozzák a mellrákot, melyet eredetileg a távoli csillagok felfedezésére fejlesztettek ki – olvasható a Huffingtonpost hasábjain.

Az automata rendszer egy gyorsabb módszert kínál annak ellenőrzésére, hogy a daganatok rosszindulatúak-e, és talán egyszer majd elvezet oda is, hogy a patológusoknak nem kell többé egy mikroszkópot bámulniuk, hogy észrevegyék az eltéréseket a szövetmintákban.

A tudósok elmondása szerint a csillagászati algoritmusok vagy problémamegoldó-eljárások, melyek már alkalmazkodtak a biológiához, sokkal gyorsabbnak és épp olyan pontosnak bizonyultak, mint a hagyományos daganat-elemző eljárások.

A csillagászok már régóta fejlett számítógépes rendszerek segítségével választják ki a homályos tárgyakat az éjszakai égbolton. A szóban forgó program fejlesztésére, melyet a kutatócsoport használt, eredetileg azért került sor, hogy segítsen kiszúrni azokat a Naprendszeren kívüli bolygókat, melyeken előfordulhat élet.

De a csillagászatban rejlő ilyen lehetőségek nagyrészt észrevétlenek maradtak – legalábbis mostanáig. A patológus kutatók szerint az eredmények azt igazolják, hogy nem kommunikál a két oldal annyit, amennyit kellene.

Több mint kétezer daganatmintát tanulmányoztak, és megállapították, hogy a csillagászati algoritmus rendszerrel egy nap alatt fel lehet őket dolgozni, szemben a kézi elemzés egy hétig tartó időtartamával.

Mindezek tudatában most egy nagyobb nemzetközi vizsgálat során több mint húszezer emlőrákos beteg részvételéve szeretnék pontosítani a megközelítést.

A tumorminták tanulmányozása kulcsfontosságú az emlőrák kezelésében, mert a különbségek megmutathatják, hogy a tumor hordoz-e vagy sem egy bizonyos fehérjét. A pozitív eredmény azt jelentheti, hogy a beteg alkalmas lehet egy célzott gyógyszer szedésére, mint például a Roche Herceptin.

Egyes diagnosztikai vállalatok már régóta keresik, hogy milyen módon lehetne automatizálni a daganatminták vizsgálatát, de ez volt az első példája a csillagászatból adaptált know-how kiaknázásának.

A rákkutatók és csillagászok csapata közzétette megállapításaikat, és minden algoritmust és képet nyilvánosságra hozott annak reményében, hogy ösztönözzék a további együttműködést.

Sutus Nikolett

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »