Egyre keményebb fenyegetések érkeznek Phenjaból Amerikára és Dél-Koreára nézve: Észak-Korea most megelőző atomcsapást helyezett kilátásba.
Megelőző atomcsapással fenyegetőzik az egyre keményebb hangvételű Észak-Korea az Egyesült Államok és más „agresszornak” minősített államok ellen, miközben az ENSZ Biztonsági Tanácsa újabb szankciókat hozott az elszigetelt rezsimmel szemben. Az észak-koreai külügyminisztérium szóvivője arra figyelmeztetett: elkerülhetetlen az újabb háború Amerikával és Dél-Koreával, miután megtagadták Phenjan követelését a következő héten tartandó nagyszabású hadgyakorlatuk elhalasztásáról.
Phenjan szerint Washington nyomására Észak-Korea gyakorolni fogja a jogot, hogy „megelőző atomcsapást mérjen az agresszorok főhadiszállásaira” – áll az észak-koreai KCNA hírügynökség közleményében. Emellett Kim Dzsongun rezsimje kilátásba helyezte a koreai háborúnak véget vető 1953-as Dél-Koreával kötött fegyverszünet semmibe vételélét és a két ország közti kommunikáció beszüntetését, amely lépés komoly fenyegetést jelentene a Koreai-félsziget békéjére – bár Phenjan már 2009-ben is tett hasonló kijelentést.
Az atomcsapással való fenyegetések nem szokatlanok Észak-Koreától, viszont az elmúlt napokban azok mintegy rendszerrése váltak, miután a phenjani rezsimet sújtó újabb szankciókról döntött az ENSZ BT Phenjan harmadik kísérleti atomrobbantása miatt, a múlt héten pedig Dél-Korea és az Egyesült Államok éves közös hadgyakorlatát kezdte meg a félszigeten, amelyet Észak-Korea hadi cselekménynek minősített.
Az ENSZ főtitkára, a korábbi dél-koreai külügyminiszter Ban Ki Mun kijelentette: az atomprogramhoz szükséges források és eszközök, valamint az egyes luxustermékek Észak-Koreába való bevitelét az eddigieknél szigorúbban tiltó határozat egyértelműen jelzi Phenjan felé, hogy a nemzetközi közösség nem tűri a nukleáris fegyverek használatát.
Li Paotong (Li Baodong) kínai nagykövet a szankciók betartásának garantálására a hatoldalú tárgyalások újbóli összehívását sürgeti Kína, a két koreai állam, az Egyesült Államok, Oroszország és Japán között. A phenjani külügyminisztérium szóvivőjének kijelentése szerint az ENSZ szankciók elfogadása felgyorsítaná az észak-koreai terveket egy „erőteljes válaszcsapás” meglépésére.
Dóczi Tamás