Az Amerikai Közlekedésbiztonsági Hivatal közleménye szerint az utasok hamarosan felvihetik zsebkéseiket a repülőgépekre, először a szeptember 11-i támadások óta. A bejelentés hatalmas felháborodást váltott ki az utaskísérők körében, akik szerint az utasok és a legénység biztonságát veszélyezteti a lehetséges döntés.
A Hivatal április 25-ével tenné legálissá a 6 cm vagy annál rövidebb, és a 1.5 cm vagy annál keskenyebb pengéjű kések felvitelét a járatokra. Ezen felül más tárgyakat is újból engedélyeznének a fedélzeten a kézipoggyászban, úgy, mint a billiárd dákót, a síbotot, a hoki- és lacrosse ütőket. Borotvát, doboz vágót vagy fix pengés kést továbbra sem tarthatnak maguknál az utasok.
A Hivatal szóvivője, David Castevelter szerint a döntés azért született, hogy az amerikai előírások jobban összhangba kerüljenek a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet szabványaival, és jobb utazási élményhez segítse az utasokat.
„Ez egy átfogó kockázatalapú biztonsági megközelítés részeként lehetővé teszi a közlekedésbiztonsági tisztviselőknek, hogy erőfeszítéseiket jobban tudják összpontosítani a nagyobb fenyegetést jelentő tárgyak, mint például robbanószerkezetek kiszűrésére.” – tette hozzá Castevelter.
Az utaskísérők egyesülete, mely közel 90 ezer légi utaskísérőt tömörít ország szerte, rossz és rendkívül rövidlátó döntésnek nevezte a hírt. Nyilatkozatukban úgy fogalmaztak, hogy a javasolt változtatások tovább veszélyeztetik minden, a repülőgépen tartózkodó személy életét, akiknek biztonságáért olyan keményen dolgoznak.
Castevelter elmondása szerint a Hivatal végrehajtott számos biztonsági óvintézkedést, beleértve a pilótafülke-ajtók megerősítését, néhány pilóta számára a fegyver viselését, valamint szövetségi légi tábornagyok jelenlétét a fedélzeten. Szerinte ezek az intézkedések segítik biztosítani az utasok és a személyzet védelmét.
A Ronald Reagan Nemzetközi Repülőtér utasai ijedtséggel reagáltak a hírre.
„Erre csak azt tudom mondani, hogy mégis mit gondoltak? Nevetséges azt gondolni, hogy a kések jelenléte a gépeken veszélytelen lenne.” – mondta egyikük. „Ugyanolyan veszélyesek, mint a fegyverek.”
Egy másik utas szerint, ha késekről és pengékről van szó, a kisebbek ugyanolyan veszélyt jelenthetnek az emberekre nézve.
Miután 2001. szeptember 11-én eltérített utasszállítók megtámadták New York és Washington épületeit, a kormány szigorúan szabályozta, mit lehet felvinni egy repülőgép fedélzetére, ezek közül néhány eltért a más országok rendeleteiben foglaltaktól.
Sutus Nikolett