Turizmus: barátságtalanok a latin-amerikai országok?

A Mercosur (Déli Közös Piac) oszágai általánosan rossz pontszámot értek el, Bolívia és Venezuela pedig a legbarátságtalanabb országok közé került a Világgazdasági Fórum 2013-as, turisztikai felmérése szerint.

A Világgazdasági Fórum a hónap elején hozta nyilvánosságra új dokumentumát, a 2013-as utazási és turizmus versenyképességi jelentést (Travel and Tourism Competitiveness Report 2013), amely egy rangsort állított fel a turistákat barátságosan, illetve hűvösen fogadó országok között.

A felmérésben 140 ország vett részt, s azok turisztikai vonzerejét, versenyképességét vizsgálták benne. A jelentésben a lakosság külföldiekkel szemben tanúsított hozzáállását, az idegen turisták elfogadottságát mérték. E besorolás alapján Bolívia 4,1 pontot kapott a maximum hétből, a rangsort Venezuela és az Orosz Föderáció folytatta ugyancsak alacsony pontszámmal. 

Érdekes, hogy amíg Dél-Korea és Kína – négy másik országgal együtt – turisták által kedvelt célpont, a felmérés alapján a nyolc legbarátságtalanabb ország közé tartoznak. A sor elejét Izland és Új-Zéland, mint a két legbarátságosabb ország nyitják. 

A „baráti fogadtatás” csak az egyik aspektusa volt a rangsor felállításának, amelyben valamennyi ország turizmusban elért versenyképességét vizsgálták. Ezt többek között az határozza meg, hogy milyen tényezők és politikák teszik vonzóvá és fejlesztik a turisztikai szektort. 

A teljes Utazási, Idegenforgalmi és Versenyképességi Indexet figyelembe véve a régiók közül Európa vette át a vezetést, mivel az első 5 helyet európai országok szerezték meg. Svájc, Németország és Ausztria kerölt az első három helyre. Svájc már az index bevezetése óta – öt éve – vezeti a rangsort.  

A legmagasabb pozíciókat jellemző tényezők/adottságok között olyanok szerepeltek, mint a kiváló turisztikai infrastruktúra és szolgáltatások, a vonzerő üzleti utazásokhoz, valamint gazdag kulturális erőforrások. A rangsort zárók esetében a biztonság, a fejletlen infrastruktúra, és a fenntartható fejlődéssel kapcsolatos aggodalmak játszottak fő szerepet. 

Az Egyesült Államok a megszerzett hatodik helyével vezeti az amerikai rangsort, az ázsiai térségben ugyanezt Szingapúr szerezte meg a 10. helyezésével. A Közel-Keleten az Egyesült Arab Emirátusok (28.) a vezető, a Seychelle-szigetek (38.) pedig Afrikában lett első.  

A Mercosur országai: Argentína, Brazília, Paraguay, Uruguay, Venezuela valamint a társult országok Chile, Bolívia és Peru a globális rangsorban nem végeztek eredményesen. A legjobb helyezést Brazília (51.) szerezte meg, ahol 2016-ban szervezik meg a következő olimpiát. A latin-amerikai országok közül Paraguay végzett a legrosszabb (115.) helyen. 

A jelentésben hangsúlyozták, hogy az idegenforgalmi ágazat folyamatos fejlesztése nagy szerepet játszik a munkahelyteremtésben, és segítheti a stagnáló gazdaság fellendítését, mivel minden 11. ember jelenleg a turizmusban dolgozik. A jelentésben használt adatokat a Világgazdasági Fórum saját forrásból, valamint nemzetközi szervezetek (UNESCO, Világbank, WHO) adatbázisaiból használta fel.

Buday Barbara

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »