Dél-koreai-magyar csereprogram indul

Még idén életbe lép az a kedden aláírt kétoldalú csereprogram-egyezmény, amely magyar és dél-koreai fiatalok számára könnyíti majd meg a partnerországban való tanulást és munkavállalást. Dél-Korea budapesti nagykövete azt üzente a Szöulba utazó fiataloknak, hogy az észak-koreai fenyegetések miatt nem kell aggódniuk, mivel mindent megtesznek a lakosság biztonságáért. Martonyi János külügyminiszter szerint a feszültségkeltő célzatú észak-koreai provokációkat leghatékonyabban a nyugalom megőrzésével lehet kezelni.

Martonyi János külügyminiszter és Nam Kvanpjo, Dél-Korea budapesti nagykövete kedden írta alá a magyar-dél-koreai Ifjúsági Csereprogram Egyezményt (Working Holiday Program), amely várhatóan még 2013 folyamán életbe fog lépni. Ahogyan már korábbi cikkünkben részletesen beszámoltunk a kétoldalú csereprogramról, a megállapodás az üdülési vagy tanulási céllal Dél-Koreába vagy Magyarországra utazó 18 és 30 év közötti fiatalok számára teszi majd lehetővé az ideiglenes (egy évnél nem hosszabb) munkavállalást. Az egyezmény értelmében kezdetben évente 100 magyar és 100 dél-koreai fiatalnak lesz lehetősége a partnerországban való munkatapasztalat megszerzésére, amely létszámkeretet a program sikeressége esetén tovább fognak növelni.

Martonyi János kijelentette, hogy fontos az aláírt megállapodás, hiszen szimbolikus üzenete mellett jelentős gyakorlati hozama is van: a fiatalok számára biztosított csereprogram olyan kapocs a két ország között, amit mással nem lehet helyettesíteni. Hangsúlyozta továbbá, hogy Magyarország és Dél-Korea szoros baráti kapcsolatot ápol egymással, amelyre főként akkor van szükség, ha egy barátot provokáció ér. Hazánk további változatlan támogatásáról biztosította Dél-Koreát, valamint hangsúlyozta, hogy az Észak-Korea által folytatott pszichológiai hadviselésre adható legjobb válasz a nyugalom megőrzése.

Nam Kvanpjo nagykövet szintén kiemelte, hogy a csereprogram kiemelkedő szerepet fog betölteni a két ország közötti szoros kapcsolatban, a kölcsönös megismerés és megértés elősegítésén keresztül. A nagykövet igyekezett megnyugtatni a dél-koreai utazást tervező fiatalokat, hogy nem kell aggódniuk a biztonsági helyzet miatt, hiszen fel vannak készülve a legrosszabb eshetőségekre is, és ennek fényében mindent megtesznek az ország védelme érdekében. Hozzátette, hogy a dél-koreai lakosság igen bölcs módon nem hagyja magát befolyásolni a fenyegető provokáció által.

Martonyi János kijelentette, hogy a Külügyminisztérium nem adott ki utazási korlátozással kapcsolatos javaslatot Dél-Koreára vonatkozóan, mivel az gátolná a gazdasági, kereskedelmi, kulturális és turisztikai kapcsolatok további fejlődését. Véleménye szerint a kialakult helyzet nem egy igazi háborús fenyegetettség, hanem lélektani provokáció, amely vélhetően belpolitikai okokra vezethető vissza. Ugyanakkor hozzátette, hogy Észak-Koreába nem javasolják az utazást, bár eddig is csak saját felelősségükre utaztak oda magyarok, mivel már régóta nem működik diplomáciai képviseletünk az országban.

Phenjan múlt pénteken tájékoztatta a városban külképviselettel rendelkező országokat, hogy egy esetleges háborús konfliktus esetén nem tudná a bécsi egyezményben foglaltak szerint garantálni a nagykövetségek biztonságát, azonban eddig nem tettek lépéseket a diplomaták evakuálására, amely a külügyminiszter szerint arra utal, hogy más országok sem veszik komolyan a provokációt.

Konrád-Tevely Nikolett, Tusor Anita

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »