Dél-Korea fokozza katonai készültségét

Fokozott katonai készültséget rendelt el Dél-Korea, miután hírszerzési források szerint Észak-Korea rakétakilövésre készül. Az ugyancsak fenyegetésnek kitett Japán rakétaelhárító rendszert telepített fővárosa védelmére.

Az amerikai és dél-koreai alakulatok megemelték a katonai riadókészültséget az észak-koreai rezsim „életbevágó fenyegetései” közepette. „Az amerikaiak és a saját hírszerzésünk által gyűjtött információk alapján nagy a valószínűsége, hogy Észak-Korea rakétakilövést hajt végre” – mondta Jun Bjung Sze dél-koreai külügyminiszter szerdán a parlamentben. „Ez mostantól kezdve bármelyik pillanatban megtörténhet” – tette hozzá.

Dél-koreai katonai elemzők szerint az elmúlt napokban az északi rezsim különböző típusú – Musudan, Rodon és Scud  -, kis és közepes hatótávolságú rakétákat csoportosított keleti partvidékére. Amerikai és dél-koreai források szerint ezek közül legalább egy, 3000 kilométeres hatótávolságú ballisztikus rakéta készen áll a kilövésre. Az USA és Dél-Korea közös erői szerdán „létfenyegetettségi” (Watchcon 2) szintre emelte készültségét, számolt be a Jonhap dél-koreai hírügynökség.

Észak-Korea 2010-ben egy katonai parádé során mutatta be a Musudan rakétát, amelynek tesztjére eddig nem került sor. Kilövése megsértené az ENSZ Biztonsági Tanács 1718-as számú határozatát, mely 2006-ban megtiltotta az ország számára a kísérleti atomrobbantásokat, valamint a ballisztikusrakéta-teszteket. Egyes vélemények szerint egy esetleges tesztkilövés hétfőre, Kim Ir Szen, a „Kim-dinasztia” megalapítójának születésnapjára eshet.

Kedden az észak-koreai hatóságok figyelmeztetést adtak ki a Dél-Koreában tartózkodó külföldieknek, hogy készüljenek fel az ország elhagyására, mivel háború törhet ki a két állam között.  Phenjan az elmúlt hetekben számos alkalommal tett egyre provokálóbb fenyegető nyilatkozatokat Dél-Korea, Japán és az Egyesült Államok számára.

Egy, a phenjani székhelyű Ázsia-csendes-óceáni Békebizottságnak tulajdonított kijelentés szerint „a Koreai-félsziget helyzete termonukleáris háború irányába tart”, ebből adódóan „háború esetén nem szeretnénk, ha a Dél-Koreában élő külföldieknek bántódásuk esne” – tudósít a KCNA észak-koreai hírügynökség. Phenjan valamennyi Dél-Koreában lévő külföldi szervezetet, vállalatot, mi több a turistákat is felszólította az ország elhagyására saját biztonságuk érdekében. Egyelőre egyetlen Dél-Koreában tartózkodó külföldi nagykövetség sem jelezte evakuálási szándékát.

A japán védelmi miniszter, Onodera Iconori közlése szerint Japán fokozott készültségben van, Tokióban három ponton helyeztek készenlétbe rakéta-elhárító lövegeket a japán főváros 30 millió lakosának védelme érdekében, egy esetleges északi rakétatámadás ellen. „A kormány minden erőfeszítést megtesz annak érdekében, hogy megvédje az emberek életét és garantálja biztonságukat” – jelentette ki Sindzó Abe miniszterelnök. Az amerikai fejlesztésű  PAC-3 típusú elfogó rakétarendszereket a japán védelmi minisztérium és két további helyszín közelében állították fel. Ezenkívül a japán flotta két legmodernebb hadihajóját is a Japán-tengerre vezényelték, noha kevés valószínűséget látják a szigetországban, hogy Kim Dzsongun valóban támadásra készül.

Kína az észak-koreai fenyegetéseket követően a „Koreai-félsziget káosza” ellen emelte fel hangját, harcias szomszédjának februári nukleáris tesztrobbantását követően folyamatosan nyugalomra és önmérsékletre szólított: „a Koreai-félsziget Kína közeli szomszédja. Kína pedig nem szeretné a háború káoszát küszöbében látni” – fogalmazott Hong Lej, a kínai külügyminisztérium szóvivője.

Bak Ki Mun ENSZ főtitkár figyelmeztetése szerint a Koreai-félsziget krízise kontrollálhatatlanná válhat, ezért újból nyomatékosan felszólította az észak-koreai rezsimet provokatív háborús retorikájának beszüntetésére, valamint a Dél-Koreával közösen működtetett keszongi iparvidék megnyitására. „Egy tévedés okozta bármily kis hiba kezelhetetlen szituációhoz vezethet” – adott hangot aggályának Bak Ki Mun. 

Dóczi Tamás

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »