Bátor és leleményes, a további problémákat és egy esetleges vészhelyzetet megakadályozó diplomáciai lépésként értékelte a Japán és Tajvan közötti halászati megállapodást az Aszahi Simbun című japán napilap csütörtöki szerkesztőségi cikkében, elemzők ugyanakkor az egyezség veszélyeire, a Kínával szembeni feszültségek potenciális növekedésére is felhívták a figyelmet.
A szerdai megállapodás értelmében Tokió beengedi a tajvani halászokat az általa ellenőrzött, de Tajpej és Peking által egyaránt magáénak vallott – Japánban Szenkaku, Kínában és Tajvanon Tiaojü néven ismert – szigetek vizeire. A megosztott vizeket Japán és Tajvan közösen fogja ellenőrizni.
A balközép irányzatú Aszahi szerint a megállapodás csökkenti a feszültségeket, segít félretenni a területi vitát a két fél között, egyúttal megerősíti Tajpej és Tokió baráti kapcsolatát.
Ezzel párhuzamosan a lap internetes oldalán közölt írásában Ogaszavara Josijuki, a Tokiói Egyetem tanára azt írta: a megállapodás az első lépés a Kelet-kínai-tenger stabilizálása felé, ahol az elmúlt hónapokban számos incidens történt Japán és Kína, illetve Kína és Tajvan között.
Az egyezmény önmérsékletre késztetheti a területen folyamatosan járőröző Kínát is – véli a szerző.
A szigetország második legnagyobb példányszámú lapja szerint a megállapodás hátterében többek között az áll, hogy Tajvannak esze ágában sincs együttműködni Kínával a kérdésben. Egyes elemzők arra is felhívták a figyelmet, hogy a lépés tovább szíthatja a szigetvita miatt amúgy is éles feszültséget Japán és Kína között, emellett Tajvant is nehéz helyzetbe hozhatja. Meglehetősen kényes helyzet alakulna ki ugyanis abban az esetben, ha az érintett vizeken tajvani és kínai hajók kerülnének összetűzésbe.
Peking szerdán „súlyos aggodalmának” adott hangot a megegyezés miatt, mivel Kína Tajvant az ország részének tekinti, és nem tart fent diplomáciai kapcsolatokat olyan államokkal, amelyek elismerik Tajvant.
Peking és Tokió egy hónappal ezelőtt szintén hajba kapott az egy Kína elvvel kapcsolatban, miután a japán kormány a 2011-es földrengés áldozataira emlékező eseményen Tajvan képviselőit a külföldi országok diplomatáinak kijáró protokoll szerint kezelte. A japán kormány azzal magyarázta a lépést, hogy Tajpej jelentős segítséget nyújtott Tokiónak a természeti csapást követően.
mti