450 brazil diák érkezik magyar egyetemekre

Hazánk kiemelkedő sikert ért el a brazil kormány által finanszírozott Tudomány Határok Nélkül (CsF-) ösztöndíjprogramban – írja honlapján a Magyar Rektori Konferencia (MRK). A magyar felsőoktatási intézmények az MRK szervezésében, a közép-európai térségből elsőként, a világ legnagyobb országai mellett csatlakoztak a brazil állam nagyszabású programjához. A Brazíliában tavaly novemberben meghirdetett magyar pályázat eredményeként 450 brazil egyetemi hallgató érkezik a tanév kezdetén a magyar egyetemekre.  Így a 2013/ 2014-es tanévben a brazil hallgatók várhatóan a 7. legnagyobb létszámú külföldi diákcsoportot alkotják Magyarországon. A hallgatók a természet- műszaki- egészség- és informatikatudományok területén folytatják tanulmányaikat egy tanéven keresztül. Felmerülő költségeiket – beleértve a képzési díjakat is – a brazil állam finanszírozza.

A Tudomány Határok Nélkül (Ciencia sem Fronteiras – CsF) program tehát a brazil állam által támogatott ösztöndíj lehetőség, amely a 2012 és 2015 közötti időszakban 100 ezer brazil BSc és PhD képzésben résztvevő, természet- mérnöki- egészség- és informatikatudományok területén tanuló brazil diáknak teszi lehetővé, hogy tanulmányaik során egy évet külföldi egyetemen töltsenek, ugyanis mérnökökre van a legégetőbb szükség Brazíliában. Ezt nemrég a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) szervezésében megvalósult brazil fórumon is megerősítette Cristiano Prado, Rio de Janeiro Állam Iparszövetségének (FIRJAN) ipari és beruházási versenyképességért felelős igazgatója. Prado szerint leginkább a kőolaj- és földgázszektor, a hajógyártás és a palagáz-kitermeléshez kapcsolódó tevékenységek terén szükséges mielőbb pótolni a hiányzó tudást, valamint a technológiát is.

A CSF-program keretében az előző tanévben az Egyesült Királyságba mintegy 600 hallgató utazott, amely összehasonlító adat azt bizonyítja, hogy a magyar felsőoktatás hírneve és vonzereje továbbra is jelentős – véli az MRK.

A CsF-programhoz Magyarország 2012-ben, a közép-európai országok közül elsőként csatlakozott, így a magyar felsőoktatási intézmények kínálata a legnagyobb országok egyetemeinek ajánlatai (Amerikai Egyesült Államok, Kanada, Japán, Egyesült Királyság, Németország, Franciaország, Olaszország, Spanyolország, Portugália, Hollandia) mellett jelenhetett meg.

A csatlakozás előkészítése 2012 májusában kezdődött meg, amikor brazíliai látogatása során Martonyi János külügyminiszter és Dubéczi Zoltán, az MRK főtitkára megkezdte a programmal kapcsolatos tárgyalásokat a brazil oktatási tárcával. A sikeres egyeztetést egy, a Brazilian Federal Agency for Support and Evaluation of Graduate Education (CAPES) – a program szervezéséért és lebonyolításáért felelős állami ügynökség- és az MRK között aláírt megállapodási nyilatkozat zárta le. A program feltételeinek értelmében a brazil fél minden partnerországban egy olyan kijelölt nemzeti szervezeten keresztül kívánja lebonyolítani a projektet, amely egycsatornás, központi ügyintézést biztosít és közvetlen kapcsolatban áll a felsőoktatási intézményekkel. Ez – több ország példájához hasonlóan – Magyarországon is a rektori konferencia.

A tárgyalások 2012 júniusában Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár és Dubéczi Zoltán újabb brazíliai látogatása során folytatódtak. Végül a Brazil- Magyar Gazdasági Vegyes Bizottság 2012. novemberi ülésén került aláírásra a Capes és az MRK között az a szerződés, amely alapján Magyarország a közép-európai országok közül elsőként csatlakozhatott a Tudomány Határok Nélkül programhoz. Ennek köszönhetően a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemre 252, a Debreceni Egyetemre 58, az Eötvös Loránd Tudományegyetemre 40, a Szent István Egyetemre 22, a Dunaújvárosi Főiskolára 20, az Óbudai Egyetemre 15, a Pécsi Tudományegyetemre 11, a Budapesti Corvinus Egyetemre 9, a Budapesti Gazdasági Főiskolára 6, a Magyar Képzőművészeti Egyetemre 5, a Nyugat-magyarországi Egyetemre 5, a Semmelweis Egyetemre 5, a Pannon Egyetemre 1 és a Kaposvári Egyetemre 1 diák érkezése várható – írja az MRK sajtóközleménye.

Az első 260 hallgató július 1-ig érkezik hazánkba, hogy intenzív angolnyelvi-előkészítő kurzuson vegyen részt, a második, közel 200 fős brazil diákcsoport pedig szeptember elején kezdi meg felsőfokú tanulmányait Magyarországon.

Solti Ágnes

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »