Phenjan a Koreai-félsziget békéjéről tárgyalna az „imperialista agresszorokkal”, Washington előbb valódi lépéseket vár Kim Dzsonguntől a nukleáris leszerelésre.
Az Egyesült Államokat hónapokon keresztül atomtámadással fenyegető észak-koreai rezsim vasárnap ismét meglepő fordulatot téve magas szintű tárgyalásra hívta „ősellenségét” a Koreai-félsziget biztonságának és békéjének megőrzésére – írja a BBC. A Kim Dzsongun észak-koreai diktátor vezette Nemzeti Védelmi Bizottság felajánlása azonban kemény kitételekhez kötött: Phenjan atomarzenáljának feladása nem képezheti a tárgyalások előfeltételét, kivéve, ha az Egyesült Államok is hajlandó hasonló lépést hozni. Washington kinyilvánította: készek a tárgyalásra, amennyiben Észak-Korea valódi lépéseket tesz az ENSZ Biztonsági Tanács határozatainak, illetve a nemzetközi játékszabályok betartására.
Észak-Korea tavaly decemberi ballisztikus rakétatesztje, majd februári kísérleti atomrobbantása súlyos ENSZ szankciókat eredményezett. Ezt követően Kim Dzsongun rezsimje heves Amerika-ellenes propagandát folytatott, elérkezettnek látva az időt az „amerikai imperialistákkal” való leszámolásra. Az USA és Dél-Korea közös hadgyakorlattal válaszolt, Phenjan a Koreai-félsziget atomháborújának kitörésére figyelmeztetett. A feszültség májusban és júniusban viszont csökkenni látszott, Észak-Korea tétova kísérletet tett a Dél-Koreával való miniszteri szintű találkozóra, ami a tárgyalódelegáció összetétele körüli nézeteltérések miatt meghiúsult.
Ezzel egyidejűleg az Amerika-ellenes plakátok is eltávolításra kerültek Phenjanból. Vasárnap a Nemzeti Védelmi Bizottság – a legerősebb észak-koreai kormányszerv – az állami média által közzétett közleményében az 1953-ban véget ért koreai háborút lezáró hivatalos békeszerződés aláírására, valamint a térség békéjének biztosítására irányuló tárgyalásokat kezdeményezett Washingtonnal, az Egyesült Államokra bízva a hely és idő meghatározását.
Az USA viszont szkeptikusan fogadta a rezsim ajánlatát. Jen Psaki amerikai külügyminiszteri szóvivő véleménye szerint nincs arra bizonyíték, hogy Phenjan vasárnapi tárgyalási ajánlata bármiben is különbözne az elmúlt évek eredmény nélküli próbálkozásaitól. Denis McDonough, a Fehér Ház kabinetfőnöke a CBS televízióban annak a véleményének adott hangot, hogy Észak-Korea atomfegvyer-mentesítése továbbra is kulcsfontosságú, valamint Phenjan „cselekedetei, és nem szép szavai” által kerül megítélésre. A dél-koreai Egyesítési Minisztériuma az USA-val megegyező hozzáállást tanúsított az országok közötti párbeszéddel kapcsolatban: „Az ajtó nyitva áll, de előbb északnak kell kézzelfogható lépéseket tennie” – mondta Kim Hjungszok szóvivő.
Dóczi Tamás