A Brazília utcáin lassan egy hónapja tartó zavargások arra késztették a brazil elnököt,hogy az üres ígéretek helyett valódi lépés megtételére szánja el magát a konfliktusmegoldása érdekében: Dilma Rousseff népszavazás kiírását kezdeményezte.
A politikai reformot célzó népszavazás kihirdetése merész lépés a megcsappant népszerűségű elnöktől, az eszkalálódó elégedetlenség és az országszerte egyre erőszakosabb utcai megmozdulások tükrében azonban a döntés érthető. A tüntetések epicentruma kezdetben Sao Paulo volt, a lakosok felháborodását pedig a buszjegyek árának radikális megemelése váltotta ki. Később, olyan általános problémák kerültek a tüntetések középponjtába, mint a nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő társadalmi egyenlőtlenség, valamint a magas korrupciós ráta.
A jövő nyáron megrendezendő futball világbajnokság és az ehhez kapcsolódó óriásiberuházások tovább szították a kedélyeket, mivel sokak igazságtalan pazarlásnak tartják,ahogyan a jelentős pénforrások felemésztődnek egy sporteseményre, miközben azokat azország infrastruktúrájának vagy szociális hálójának fejlesztésére is fordíthatták volna.
Rio de Janeiro polgármestere, Eduardo Paes, sajnálatosnak nevezte, ahogyan Brazília eljátszotta a foci VB által nyújtott egyedülálló lehetőséget, és a befolyó pénzösszegeketcsupán a stadionok felépítésénél hasznosította, jelentős hányada pedig egyszerűenelveszett a korrupció útvesztőjében.
Bár a megmozdulások alapvetően békés célúak, a tüntetések több ízben erőszakosösszecsapásokba torkolltak, összesen eddig öt halálos áldozatot és számos sérülteteredményezve. Ennek oka részben a rohamrendőrök erőteljes fellépésében és sokszoragresszív viselkedésében keresendő, másrészt a tüntetők egy olyan csoportjában, kiknekcélja a szándékos felbújtás és provokáció. Kérdéses, hogy a rendőrök miért nemreagálnak érdemben az átlagos tüntetőktől elhatárolódó, vandalizmusra hajlamos csoportviselkedésére.
Egyesek összeesküvést látnak a háttérben, melynek célja a békés tüntetők elriasztása a demonstrálástól. Mindenesetre kétségtelen, hogy a tüntetők ezen agresszív csoportjának viselkedése sokakat elrettent az utcai megmozdulásokban való részvételtől,ezzel csökkentve annak volumenét és hatásfokát.
Az országszerte felkorbácsolt kedélyek sokak szerint egy az arab tavaszhoz hasonlíthatómozgalom kezdetét jelzik előre a latin-amerikai régióban. Brazíliában évtizedek óta nemkerült sor a mostanihoz hasonló utcai megmozdulásokra, valamint különös figyelmetérdemel a nemzeti büszkeségnek számító foci világbajnokság megtartása elleni hevesfellépés. Egyelőre nem lehet előre látni az események további kimenetelét, de az biztos,hogy az öntudatra ébredt tüntetők és szimpatizánsaik kézzelfogható eredményekhiányában nem fogják könnyen feladni a harcot.
Karafiáth Luca