Az Egyesült Államok továbbra is világelső a saját állampolgárok bebörtönzése terén.
A Huffington Post által közzétett összehasonlítás szerint az Egyesült Államok börtönzi be lakosságszám arányában a legtöbb embert a világon, még mindig. Százezer amerikai lakosra összesen 716 rab jut. Így körülbelül kétmillió fogoly van az amerikai fegyintézetekben. Ez alapján a Föld minden negyedik fegyence az USA-ban raboskodik. A „dobogó” második fokán St. Kitts és Nevis áll 649 fogollyal százezer emberre vetítve, a bronzérmes pedig a Seychelles-szigetek 641 fegyenccel.
A börtönök súlyos anyagi terhet jelentenek a szövetségi, tagállami és helyi költségvetéseknek. 2010-ben összesen 80 milliárd dollárt költöttek a fenntartásukra. Ráadásul országszerte hatszor olyan gyorsan növekszik a fegyintézetek finanszírozása, mint a felsőoktatásé. Kalifornia államban például 1989 és 2012 között szinte minden évben építettek egy új börtönt körülbelül 100 millió dollárból, miközben ezen 23 év alatt összesen egy új állami főiskolát adtak át.
Vajon mi lehet a bebörtönzések magas mértékének oka, noha hatékonyságukat sok szakértő megkérdőjelezi? A „túl” hatékony bűnüldözés, az ártatlanságot nem ismerő igazságügyi rendszer, netán Amerikában él a legtöbb „rossz ember”? A magyarázat a szigor, mely az amerikai drogellenes háborút (Nixon elnöksége idején kezdődött 1971-ben) jellemzi. A bíróknak ugyanis kötelességük szigorú bűntetést kiszabniuk – a kiskorúakra is – droggal összefüggő bűncselekmények esetén. Az amerikai börtönlakók körülbelül 60 százaléka, részben ezért, nem erőszakos bűncselekmény elkövetéséért ül.
A tömeges bebörtönzésekkel azonban nem csak súlyos anyagi terhet ró az állam a társadalomra, hanem kriminalizálja is azt. A szabadult elítélteket ugyanis évekig vagy akár élethosszig megfigyeli az igazságszolgáltatás, ellehetetlenülnek a munkaerő-piacon, jogilag gyakran eltiltják őket a szavazástól, a diákhitel-felvételtől, az élelmiszerjegy-használattól, az állami lakások bérlésétől, így pedig hajlamossá válnak a további törvénysértések elkövetésére.