Az EU nagy részén 2014 végéig lebontaná a villamos áram határokon átnyúló kereskedelme előtt tornyosuló akadályokat az a piacösszekapcsolási terv, amely szeptemberben lép a megvalósítás szakaszába.
Az egymást követő energialiberalizációs intézkedések dacára a mai napig a széttöredezett tagállami piacokra korlátozódik a gáz- és a villamos áram kereskedelme. Egy német cég vagy háztartás nem vásárolhat például spanyol gázt vagy áramot, akkor sem, ha az ibériai félszigeten történetesen jelentős értékesíthető feleslegek lennének az energiából.
Szeptemberben azonban kezdetét veszi egy olyan, körülbelül egy évig tartó folyamat, amelynek végére, még 2014-ben lényegében egységes kereskedelmi platform jönne létre Európa nagy részén a villamos áram és részben a földgáz számára is. Megszűnnének tehát azok az akadályok, amelyek mostanáig meghiúsították az áram határokon átnyúló kereskedelmét Spanyolország és Franciaország, vagy Németország és Lengyelország között.
És bár az energiahordozók tényleges fizikai áramlásához a megfelelő határkeresztező infrastruktúrákat is ki kell építeni, a jövőre hatályba lépő jogszabály az uniós energiakereskedelmi és hálózatüzemeltetési szabályok harmonizációjáról nagy áttörés lehet az áram EU-n belüli akadálymentes adásvételének megvalósulásában.
Regionális szinten már eddig is történtek kezdeményezések több ország árampiacának az összekapcsolására, és ezek eddig vegyes eredményeket hoztak. Ami eddig önkéntes alapon működött, azonban ezután kötelező lesz, és egy-két fejletlenebb piac, így a bolgár és a román kivételével az egész EU-ra kiterjed majd, felszámolva a nemzeti akadályokat.
A tagállami piacok összekapcsolása egységes hálózati kódok bevezetésével tulajdonképpen egy egységes platform létrehozását jelenti, amelyen EU-források szerint mindenki számára láthatóvá válik, hogy az EU belső piacának mely pontján van áramkínálat, illetve hol van kereslet az energia iránt.
Szakértők szerint ehhez összesen 12 hálózati kódot kell majd átvenni és alkalmazni európai szinten, négy fő kódot a gáz-, kilencet pedig a villamos áram szektorban. „Egy olyan szoftverről van szó, ami a piacon fellelhető összes kínálatot és keresletet átlátható formában megjeleníti majd” – közölte egy EU-forrás, hozzátéve, a cél az, hogy az ír és a brit határ kivételével és „talán Horvátország integrálásával” 2014-ben felszámolják a villamos áram határokon átnyúló kereskedelme előtt tornyosuló fő akadályokat.
A földgáz kereskedelmében is ugyanezek az ambíciók, de ott a piacok összekapcsolása helyett várhatóan más módszerekben, például egységes kereskedelmi platform létrehozásában gondolkoznak.
Uniós források elismerték, hogy ez szükséges, ámde nem elégséges feltétele az egységes piac létrehozásának, hiszen fizikai határkeresztező kapacitásokat is ki kell még mindenhol építeni. Mindazonáltal a kezdeményezés hozzáférést biztosít a szabad kapacitásokhoz.
Brüsszeli illetékesek szerint külön kihívást jelentenek a balti államok, amelyek még mindig az orosz piacra vannak rácsatlakozva és ahol még mindig az orosz sztenderdek érvényesek.
Uniós becslések szerint a művelet megvalósítása éves szinten 12,5-40 milliárd eurónyi megtakarítást eredményezhet a villamos energia, és maximum 30 milliárd eurónyi megtakarítást a gázszektorban.