Peking: Nagy-Britannia ne avatkozzon a hongkongi belügyekbe

Kína azt kéri Nagy-Britanniától és bármely más országtól, hogy ne avatkozzon a hongkongi belügyekbe, így reagálva Hugo Swire brit diplomata vitát kavaró egyik hétvégi cikkére.

A brit külügyminisztérium távol-keleti ügyekért is felelős államminisztere a South China Morning Postban közölt, a demokrácia nemzetközi napjának küszöbén megjelent cikkében úgy fogalmaz: a hongkongi szavazók számára fontos, hogy tényleges választási lehetőséget kapjanak a demokratizálódás felé vezető úton. Swire utal Kína e különleges irányítású övezetének minialkotmányra, amely szerint 2017-ben adódhat először lehetőség az általános választójog érvényesülésére és a teljesen demokratikus választásokra.

Nagy-Britannia készen áll Hongkong „minden lehetséges módon való” segítésére, mivel nagyon komolyan veszi az 1984-es kínai-brit közös nyilatkozatban vállalt, a hongkongi lakosok jogainak és a térség autonómiájának védelmét ígérő felelősségét – írja Swire. A Hongkong alkotmányos jövőjét illető bizonyosság az üzleti világ és a befektetők bizalma miatt is fontos – fogalmaz a diplomata.

A brit államminiszter kijelentése heves válaszreakciót váltott ki, a kínai külügyminisztérium, annak hongkongi irodája és a Global Times központi lap is reagált, a hétvégén pedig a témával kapcsolatban Kína különleges igazgatású területének főkormányzója és főtitkára is megszólalt.

Hugo Swire cikkében „nyilvánosan, felelőtlen kijelentéseket tesz”, amelyeket a kínai kormány komoly nemtetszéssel fogadott – fogalmazott Hung Lej, a külügyminisztérium szóvivője a tárca sajtótájékoztatóján. Hung emlékeztetett az 1997-ben Kínához visszakerült, különleges igazgatású övezet korábbi brit gyarmati éveire, majd felkérte Nagy-Britanniát, hogy az azonnali hatállyal szüntesse be a hongkongi belügyekbe való beavatkozását. A témával kapcsolatban a külügyminisztérium hongkongi irodája a pekingi szóvivő véleményét erősítette meg, hozzátéve: sem külföldi kormányok, sem pedig külföldi hivatalnokok nem adhatnak hangot „helytelen” véleményüknek.     A hongkongi főkormányzó kifejtette: az általános választójog bevezetése a politikai reformokat szolgálja. Ez ugyanakkor a hongkongi emberekre, a különleges igazgatású terület és a kínai parlament küldötteire tartozik, nem pedig Nagy-Britanniára vagy más országokra – fogalmazott meglehetősen élesen Leung Csun-jing.

A Global Times központi lap cikkében arra emlékeztet: történelmi tény, hogy Nagy-Britanniát sosem érdekelte igazán a hongkongi demokrácia, az amerikai és brit hivatalos megjegyzések pedig túl jelentéktelenek ahhoz, hogy érdemben befolyásolják a helyi politikai folyamatokat.

MTI

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »