Egy amerikai bíróság döntése szerint a „Like” gomb megnyomása is ugyanúgy jelenti egy jelölt támogatását, mintha valaki például egy kampányrendezvényén venne részt.
Egy amerikai felebbviteli bíróság a napokban úgy döntött, hogy a közösségi oldalakon való tetszésnyilvánítás is véleményformálásnak minősül, amit pedig az Egyesült Államok alkotmánya értelmében megillet a szólásszabadság védelme – írja a CNN.com.
A mostani döntés egy majdnem négyéves ügy végére tett pontot. 2009-ben egy Virginia állambeli városka, Hampton sheriffhivatalának hat dolgozója vesztette el az állását azért, mert akkori főnökük ellenfelét biztosították támogatásukról a következő seriff-választáson. Az alkalmazottak több alkalommal „tetszikelték” az akkori seriff kihívójának fényképeit a Facebookon, valamint hozzászóltak posztjaihoz – pechjükre, ugyanis a hivatalban lévő seriffet újraválasztották, aki a választást követően azonnal megvált hűtlen beosztottjaitól.
Noha már korábban is születtek olyan bírósági döntések az Államokban, amelyek a közösségi oldalakon való véleménynyilvánítást a szólásszabadság védelme alá vonták, a mostani döntés mégis precedensértékű lehet. Először mondták ki ugyanis, hogy csupán egy kattintás, a „Like” gomb megnyomása is ugyanúgy jelenti egy jelölt támogatását, mintha valaki egy kampányrendezvényén venne részt vagy adománygyűjtést szervezne a számára.
Pintér Melinda