Az amerikai kormány perre megy a kérdés eldöntésére.
Az Amerikai Legfelsőbb Bíróságra döntheti majd el, hogy vajon a munkavállallói végkielégítések adókötelesek-e. Az Obama-kormány szerint tetemes összeg forog kockán – jelenti a Reuters.
Az amerikai kormány jogi képviselői küldték ügyüket a törvényszék elé megfontolásra, miután az állam alul maradt a Quality Stores mezőgazdasági céggel vívott jogi vitában. Washington lépését az váltotta ki, hogy a vállalat 2001-es csődbe jutásakor egymillió dollárnyi adóvisszatérítést akart felvenni az elbocsátott dolgozóinak kifizetett végkielégítések után.
A vita tárgya, hogy vajon a cég köteles volt-e adót fizetni a kifizetett összegekből a Szövetségi Biztosítási Hozzájárulási Törvény értelmében (Federal Insurance Contributions Act). Első fokon egy szövetségi bíró úgy határozott, hogy bár a cég adózott, törvényileg nem volt erre kötelezve, hiszen csődeljárásban a kifizetések kiegészítő munkanélküli juttatásnak számítanak, amik nem adókötelesek. A fellebbezést követően viszont az új határozat szerint mint a Quality Stores, mint pedig az elbocsátott munkavállalói igényelhetnek adóvisszatérítést.
Washington ügyvédei hangsúlyozták, hogy 2 400 hasonló ügy sorsa függ a döntéstől, és 1 milliárd dollár adóvisszatérítés a tét. Az Amerikai Állam kontra Quality Stores cég ügyének szóbeli meghallgatásai az október 7-én kezdődő új bírósági ülésszakon kezdődtek meg.
Varga-Tóth Tamás