Londonban találkozott egymással John Kerry, amerikai külügyminiszter és Lakhdar Brahimi, az ENSZ szíriai polgárháború ügyében kinevezett különmegbízottja. A téma most is a szíriai polgárháború volt. A két politikus egyetértett abban, hogy el kell kerülni a katonai beavatkozást. Ennek két meghatározó oka van. Az egyik, hogy a katonai intervenció irreálisan magas költséget jelent a résztvevő tagállamok számára, és ezt most Amerika – tekintettel a költségvetési törvényére, illetve a körülötte kialakult vitára – csak nagy nehézségek árán tudná állni. A másik ok, hogy a szíriai polgárháború eddigi eseményei túlmutatnak az eddig megszokott konfliktusok jellemzőin, ennélfogva nem hagyományos feloldást igényelnek.
Kerry arról beszélt, hogy reméli, a közeli jövőben az Asszad-rezsim politikai és társadalmi legitimációja megszűnik, és valamilyen módon sikerül a politikai és katonai ellenzéket összefogni. Brahimi válaszul azt emelte ki, hogy a jövőben a releváns közel-keleti államokkal tárgyal majd a konfliktus megoldásának mikéntjéről. Az elhúzódó polgárháború ugyanis jelentős befolyással van a térség hatalmi hierarchiájára és veszélyezteti a környező államok belbiztonságát.
Mindezzel párhuzamosan Amerika és Oroszország közös nyilatkozatban jelentette ki, hogy szeretnének minél előbb véget vetni a polgárháború dúlta országban a vérengzésnek. Szeretnék, ha valamilyen módon sikerülne megoldani a humanitárius problémákat, ezáltal pedig el szeretnék érni a térség viszonylagos békéjét és stabilitását.
Közben persze folyamatosan ütközőpontot jelent a nagyhatalmak között a polgárháború utáni Szíria politikai berendezkedése. Nem egyeznek a politikai átmenet kérdésében, amellyel kapcsolatban a különmegbízott kifejtette, hogy az összhang hiánya odázza el a konfliktus megoldását, a mielőbbi együttműködés pedig segítheti az áldozatok számának csökkenését.
Gregovszki Judit