Az egészségügyi minisztérium hosszabb távon szeretné elérni, ha Szlovákiában is az átlag körüli értékre emelkedne az egészségben leélt életéveink száma. Stratégiai célként megfogalmazták, hogy 2030-ra el kellene érni, hogy 63 éves korunkig egészségesek legyünk, legalábbis átlagban.
Ivan Poprocký, a tárca alá tartozó Egészpolitikai Intézet igazgatója szerint nem létezik egyetlen olyan eszköz, amellyel ez megoldható, hanem erre a célra egy stratégiát kell felépíteni. Közölte azt is, hogy eredetileg az OECD-tagállamok átlagára szerették volna meghatározni a kitűzött célt, de azt végül nem tartották eléggé ambiciózus célkitűzésnek 17 éves távlatokban.
Poprocký kifejtette, hogy nem készülnek egészségügyi forradalomra, a célt fokozatosan kell elérni. Hozzátette, a stratégiai keretek három területen határoznak meg prioritásokat, mégpedig a sürgősségi és kórházi betegellátás, valamint a közegészségügy terén. A sürgősségi betegellátás terén egy integrált modellt szeretnének bevezetni, eközben pedig megerősíteni az általános orvosok helyzetét, akiket a jövő évtől újabb hatáskörökkel ruházhatnak fel. Egy rezidensi program keretén belül feltöltenék az általános orvosok és specialisták rendszerét.
Mindemellett preventív egészségügyi programokat indítanának annak érdekében, hogy az emberek megelőzzék a betegségeket. A minisztérium például szeretné elérni, hogy minél több ember járjon megelőző vizsgálatokra. Jelenleg mindössze az emberek 32%-a abszolvál ilyeneket, míg a kitűzött cél legalább 60%.
Az intézeti gyógykezelést érintő stratégia számol a kórházak átdefiniálásával és az általuk kínált szolgáltatások módosításával is. A közegészségügy terén szeretnék felhívni a figyelmet a társadalmi szempontból legsúlyosabb betegségekre, valamint az egészségügyi kockázatokra. Emellett a szociálisan hátrányos helyzetűek egészségét illetően is a helyzet javulását szeretnék elérni.
A stratégia azzal is számol, hogy az emberek kevesebbet fognak dohányozni és alkoholt fogyasztani. Jelenleg egy ember átlagos éves alkoholfogyasztása 10,7 liter, a célkitűzés szerint ezt 8,9-re szeretnék csökkenteni. A dohányzókat illetően a 15 évnél idősebbek körében a napi dohányzók arányát a jelenlegi 19,5%-ról 17,3-ra szeretnék csökkenteni.
Parameter.sk