Hónapok óta tart Damaszkusz külső kerületeinek ostroma. Civilek ezrei élnek válságos körülmények között.
Ezrek hagyhatták el Damaszkusz agglomerációját a napokban a kormány és az ellenállók tárgyalásainak eredményeképp, azonban úgy tűnik, hogy további ezrek még mindig várnak a meneküléssel, írja a BBC. Muadhamijából például megközelítőleg 1800 fő távozott, akiket a szíriai Vörös Félhold kísért és látott el. A menedékhelyekre költözők egy hónapig maradhatnak új szállásukon. A szíriai kormány a maradókat ellenállóknak, „terroristáknak” tekinti, hiszen álláspontjuk szerint a civil lakosságnak lehetősége volt a távozásra, aki mégsem élt vele, azért nem tartoznak felelősséggel.
A kormány hónapok óta ostrom alatt tartja a külső kerületeket, sem étel sem gyógyszer nem juthat be, és az emberek mozgása is rendkívül korlátozott, mind a kormány, mind az ellenállók ellenőrző pontokat állítottak fel az egyes kerületek határain. A kormány ellenőrző pontjain alapvető élelmiszerek sem juthatnak át, a saját járműveiken érkezőknek pedig át kell szállniuk tömegközlekedési eszközökre. Az ENSZ becslései szerint 310 ezer embert érinthet ez az állapot. Egyes források alapján már olyan esetekről is hallani lehetett, amelyek szerint muszlim jogtudósok fatvákban engedélyezték az iszlámban tiltott ételek fogyasztását, mint kutyák, macskák, vagy szamarak húsát. Egy nő nyilatkozatában azt mondta, hogy „kilenc hónapja nem láttak kenyeret” és „leveleken és füvön éltek”.
A nemzetközi jog az ostromállapotot nem tiltja, ugyanakkor a szándékos kiéheztetést és a humanitárius segélyek megvonását sokan már a háborús bűnök közé sorolják.
Gergely Hanna