Először készült átfogó felmérés Szlovákiában a gyermekeket érintő erőszakról. A megkérdezettek hetven százaléka találkozott már szexuális vagy sértő megjegyzésekkel a személyére és kinézetére nézve.
Az állami felmérés eredményeit a héten a gyermekekért és ifjúságért felelős bizottság előtt ismertették. A megszólaltatott 1560, nyolcadikos és kilencedikes gyermek közül 111-nek volt tapasztalata azzal, hogy szexuálisan kihasználták, vagy kísérletet tettek erre.
Ebbe a kategóriába tartoznak a szóbeli megjegyzések és sértegetések, ahogy a külső kinézetre vonatkozó állítások is. Az utóbbi kategóriába tartozó megnyilvánulásokkal találkozott a 111 érintett hetven százaléka.
Olyan esetek is előfordultak, amelyek közvetlenül szexuális zaklatásra utaltak. A sértettek harminc százaléka állította, hogy valakik fogdossák őket, harmaduknál kiderült, hogy aktusra is kényszerítették őket. Míg a szóbeli megjegyzésekkel általában az iskolában találkoznak az áldozatok, a fizikai következmények otthon, vagy a lakásuk közelében érik őket.
A megkérdezett gyermekek 23 százaléka már volt áldozata fizikai erőszaknak, 21 százalékot ért lelki inzultus. Összességében a nyolcadikos-kilencedikes korosztály 36 százaléka találkozik hasonló jelenséggel – ez egyébként tágabb kategóriának számít a gyermekkínzásnál.
Abból a 365 gyermekből, akik elismerték a fizikai inzultusok tényét, a legtöbben úgy gondolták, hogy saját maguk és viselkedésük az oka a bánásmódnak. A második helyre a vélt okok között a család rossz helyzete került – legyen az pénzügyi vagy lelki -, majd az alkohol és a rossz iskolai előmenetel következett.
Jozef Burian, a munka- és családügyi minisztérium államtitkára szerint a későbbiekben elképzelhető, hogy nagyobb mintán ismételik meg a felmérést, a mostani eredményeket a családon belüli erőszak ügyében készített állami stratégia megalkotásához használják fel. Szlovákia megalakulása óta egyébként nem készült hasonlóan átfogó felmérés.