Pakisztántól vásárol nukleáris fegyvert Szaúd-Arábia

A BBC-hez került NATO-jelentés szerint Szaúd-Arábia Pakisztántól vásárolt nukleáris fegyvereket, amelyek már csak arra várnak, hogy az arab országba szállítsák őket. Eközben Szaúd-Arábia nyilatkozatban ítélte el az ENSZ-t, Irán kétszínűnek titulálta Szaúd-Arábiát, Pakisztán pedig határozottan tagadja, hogy nukleáris fegyvereket adott volna el az arab királyságnak.

A BBC információi szerint Szaúd-Arábia befektetett a pakisztáni nukleáris fegyver-projektbe, feltételezések szerint azzal a céllal, hogy ellensúlyozza a nagy Öböl-menti vetélytárs, Irán atomprogramját. A BBC jelentése szerint, amely NATO forrásokra hivatkozott, az atomfegyverek már elkészültek és arra várnak, hogy Pakisztánból Szaúd-Arábiába szállítsák őket.

Amos Yadlin, az izraeli katonai hírszerzés egykori vezetője egy októberi svédországi konferencián már kijelentette, hogy ha Iránnak bomba kerül a tulajdonába, a szaúdiak egy hónapot sem fognak várni. Állítása szerint Szaúd-Arábia már ki is fizette Pakisztánnak a bombát. Abdullah szaúdi király már 2009-ben közölte, hogy ha Irán átlépi a küszöböt, ők is szerezni fognak nukleáris fegyvereket. 

A szaúdi-pakisztáni együttműködésről szóló első kérdések a kilencvenes években vetődtek fel, a királyság azonban határozottan elutasította a találgatásokat. A pakisztáni külügyminisztérium még a napokban is spekulatívnak, alaptalannak és gonosznak nevezte a vádakat. 

Szaúd-Arábia londoni követsége kiadott egy nyilatkozatot, amelyben kijelentette, hogy az ENSZ elbukta feladatát, amely szerint a Közel-Keletet nukleáris fegyverektől mentes övezetté kellett volna alakítania; ez a bukás pedig szerepet játszott abban, amiért a királyság visszautasította a helyet a Biztonsági Tanácsban.

Irán burkoltan kétszínűséggel vádolta meg az arab királyságot, hiszen míg eddig többször hevesen ellenezte a perzsa állam atomprogramját, most Szaúd-Arábia is atomfegyverek telepítésébe kezd.

Szaúd-Arábia törekvése, hogy nukleáris robbanófejekre tegyen szert, egyáltalán nem új keletű. A nyolcvanas években Kínától több tucat CSS-2-es ballisztikus rakétát vásárolt, amelyeket mintegy húsz éve telepítettek. Rijádtól, a fővárostól kétszáz kilométerre délnyugatra pedig a királyság harmadik közepes hatótávolságú rakétatelepe található.

A jelentés szerint már évek óta nyilvánvaló, hogy Szaúd-Arábia bőkezű pénzügyi segítséget nyújt Pakisztán védelmi szektorának, beleértve a rakéták és nukleáris laborok fejlesztését. Szultán bin Abd al-Aziz al-Szaúd hercegnek, az ország védelmi miniszterének 1999-es és 2002-es pakisztáni útjai pedig, amelyek során meglátogatta az ország nukleáris kutatóközpontját, még inkább kihangsúlyozták a két ország közötti védelmi kapcsolatokat.

Mark Fitzpatrick, az International Institute for Strategic Studies munkatársa szerint azonban a helyzet ennél bonyolultabb. Az arab királyság valóban nyújtott pénzügyi támogatást Pakisztán atomprogramjához, ugyanakkor Fitzpatrick szerint Pakisztán egyelőre nem áll készen arra, hogy nukleáris fegyvereket szállítson Szaúd-Arábiának, főleg annak tudatában, hogy a nukleáris fegyverek eladása milyen diplomáciai következményekkel járna Pakisztánra nézve. 

Lorencsics Emese

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »