Jackie Kennedy, a férje elleni merénylet során viselt rózsaszín Chanel kosztümjét 1963 óta nem láthatta a nagyközönség, és ez majd száz évig nem is fog megváltozni – írja a New York Times.
Jackie Kennedy hároméves elnökfeleség szerepben igazi divatikonná nőtte ki magát, köszönhetően új, fiatalos stílusának. Ez férjének politikai sikereket is jelentett; számítani lehetett a hatalmas tömegre ott, ahol ő is megjelent az elnök oldalán. Jackie Kennedy úgy tekintett a divatra, mint páncélzatra, amely megvédi őt a közvéleménytől.
1963. november 22-én is, a texasi elnöki látogatások részeként, elkísérte férjét Dallasba. Az aznapi választása egy rózsaszín Chanel gyapjúkosztümre esett. A döntésében állítólag férje is segítette, aki szerette volna, ha a texasiakat lenyűgözi felesége egyszerű eleganciája. A ruhát már korábban is, legalább hat alkalommal viselte, mint például 1962-ben egy londoni látogatás során, illetve ugyanabban az évben az algériai miniszterelnök üdvözlésekor. A dallasi felvonuláson végighaladó sötétkék autóban ragyogott a világos színű kosztümben.
Az elnök halálát okozó merénylet után nem volt hajlandó levenni az összevérezett ruhát, mondván, hadd lássák, hogy mit tettek férjével. Az amerikaiak máig úgy tekintenek a ruhadarabra, mint amely egyszerre jelképezi az erőszakot, szégyent és a lelki nagyságot. A First lady az egész napot a véres ruhában töltötte; akkor is azt viselte, mikor Lyndon Johnson alelnök letette a hivatali esküt az Air Force One fedélzetén. Akkor öltözött már csak át, amikor másnap visszaérkezett a Fehér Házba. A levetett ruházatot valószínűleg a szobalánya tette egy zsákba, majd egy ruhás dobozba.
A kosztüm és a kiegészítők – a tengerész cipő és a táska is – 1964 júliusa előtt érkezett a Nemzeti Archívumba, Jackie Kennedy édesanyjának üzenetével „Jackie kosztümje és táskája – 1963. november 22.”. Az máig nem tisztázott, hogy kinek az ötlete volt az Archívumba való elküldés. A ruhadarabokat nem tisztították ki; vérfoltosan, egy fehér törülközőbe csomagolva, egy ruhásdobozban őrzik egy klimatizált páncélteremben. Egyedül a ruhához illő kalap és a fehér kesztyű keveredett el a merénylet körüli zűrzavarban.
A ruházat, Jackie Kennedy halála után, törvényesen lányának, Caroline Kennedy tulajdonába került. 2003-ban, a Kennedy család külön kérésére, száz évre titkosították, vagyis teljesen elzárták a nyilvánosság elől. A család ugyanis nem szeretné, ha a gyilkosság ikonikus bizonyítékát szenzációs felhajtás venné körül. Ez az egyetlen, a merényletet jelképező tárgyak közül, amelyet ilyen szigorú feltételek közt tartanak. Tudományos és kutatási célokból megtekinthető és megvizsgálható például Kennedy elnök öltönye és Lee Harvey Oswald puskája is.
Baranyi Tímea