Két milícia is megkezdte kivonulását csütörtökön a líbiai fővárosból a helyi lakosság és a kormány nyomására. A fegyveresek távozására egy héttel azután került sor, hogy több mint negyvenen vesztették életüket és körülbelül ötszázan megsérültek a helyi lakosok és egy milicista csoport összecsapása során.
A Zenten városból származó al-Kvaaka nevű brigád kivonulása előtt visszaadta a hatóságoknak az általuk ellenőrzött terület feletti irányítást, majd fegyvereikkel és tankjaikkal együtt elhagyták a várost. Vezetőjük elmondása szerint tagjaik közül többen határőrségnél folytatják majd tevékenységüket. Egy másik zenteni csoport, a legjobban felszereltek közé tartozó Szavaek brigád szintén elhagyja a fővárost, visszaadva a 2011-ben elfoglalt állásait.
A miszrátai milícia, amely a hétvégi összecsapásokban a leginkább érintett volt, már hétfőn megkezdte a kivonulást. A zavargások, amelyek a felkelés óta a legsúlyosabbak voltak, előző pénteken kezdődtek, amikor a fővárosi tüntetők a misztrátaiak Gargúr negyedbeli főhadiszállásához vonultak, távozásukat követelve. Miután a milicisták a tömegbe lőttek, a tüntetők viszonozták a tüzet, sőt erősítést hívtak. A lövöldözés, amely szombaton is folytatódott, 46 halálos áldozatot követelt. A héten a felhívásnak eleget téve minden nap milíciaellenes tüntetéseket tartottak a fővárosban és a hadsereg és rendőrség is jelentős erőkkel képviseltette magát az utcákon. Az üzletek és iskolák nagy része is zárva maradt keddig, annak a sztrájknak a keretében, amelyet a városvezetés kezdeményezett az erőszak áldozatainak emlékére.
A kormány kedden jelentette be, hogy a Tripoliban állomásozó milíciák végleges eltávolítására törekszik. A közzétett terv szerint először azt kívánják felmérni, hogy pontosan hány ilyen csoporttal kell számolni és hogy milyen fegyverzettel rendelkeznek, majd következő lépésben eltávolítanák őket a főváros területéről, lefegyverznék, és a tagjaikat integrálnák a hivatalos biztonsági erőkbe. A kivonulás alkalmával rendezett ceremónián Ali Zeidán miniszterelnök megköszönte a milicisták együttműködését a kormánnyal és hozzátette, hogy „a főváros megtisztítása az összes fegyveres csoportot érinti, kivétel nélkül”.
A milíciák eredetileg felkelőcsoportok voltak, akik 2011-ben hozzájárultak az ország volt diktátorának, Moammer Kadhafinak a megbuktatásához, de társaikkal ellentétben nem tették le a fegyvert. A kormány jelenleg több ilyen csoportot is azért pénzel, hogy rendfenntartó feladatokat lássanak el egyes területeken, a hivatalos biztonsági erők gyengesége miatt.
Kiss-Gálfalvi Tamás