A küszöbön álló teljes és végleges afganisztáni csapatkivonás a nemzetközi biztonságpolitika új távlatait vetíti előre mind elméletben mind gyakorlatban. Új feladatok kerülnek várhatóan előtérben, melyekre megfelelően fel kell készülni. Az új kihívásokra való felkészülés jegyében nemrég nemzetközi hadgyakorlatot tartottak Németországban, melyen több mint 35 tagállam képviseltette magát. Ez a gyakorlat a mellett, hogy segít feltérképezni a jövő új biztonságpolitikai irányvonalait, segített azt is megmutatni, hogy az egyes résztvevőknek melyek az erősségei, illetve a gyengéi. Másként fogalmazva, megmutatta egy bizonyos értelemben azt, hogy a NATO-szerződésben vállalt kritériumkövetelményeknek az adott tagállamok milyen mértékben tudtak eleget tenni az eddigiek folyamán.
A résztvevők az Amerikai Egyesült Államok egységeivel gyakorlatoztak együtt. Ez azért volt kiemelkedően fontos és tanulságos, mert ily módon egyrészt a többi tagállamnak volt módja arra, hogy megismerjen amerikai harcászati technikákat, és adott esetben akár el is sajátítsa egy részüket. Másrészt így előtérbe kerültek az egyes szegmensek közötti eltérések, különbözőségek. Ezeket azért jó az ilyen közös gyakorlatok alkalmával orvosolni, csökkenteni, mert a későbbiek folyamán ez nagyban befolyásolhatja egy esetleges katonai beavatkozás sikerét.
E mellett a közös, elsősorban szimulációs gyakorlatok lehetőséget teremtenek a résztvevő feleknek arra, hogy elmélyítsék az egymás közötti katonai diplomáciai és kulturális kapcsolatokat. Azaz egy adott aspektusból nézve csökkenhet az esetleges szakadék az egyes kontingensek között, ami nagymértékben megkönnyíti a jelen és a jövő kommunikációját is. Végül pedig a közös gyakorlatok kiváló alkalmat teremtenek arra, hogy a kevésbé jó logisztikával rendelkező résztvevők is kipróbálhassanak olyan eszközöket, melyeket egyébként nem áll módjukban.
Ez a gyakorlat minden hónapban megrendezésre kerül, bizonyítandó a biztonságpolitika folyamatos elméleti és gyakorlati fejlődését.
Gregovszki Judit