Egy nemrég nyilvánosságra hozott kutatás szerint idén nőtt a hajléktalanok és a szegénységben élők száma az Egyesült Államokban – írja a Los Angeles Times.
Az amerikai gazdaság több szempontból is kedvező évet zárhat idén: a tőzsdei mutatók a válság előtti szintet érik el, a munkanélküliségi ráta pedig a legalacsonyabb az elmúlt években. Azonban a társadalom szélére került emberek ebből mit sem éreznek. Egy huszonöt várost vizsgáló felmérés azt mutatta ki, hogy idén 3 százalékkal nőtt a hajléktalanok száma, és úgy becsülik, hogy nem fog sokat javulni a helyzet 2014-ben sem.
Az amerikai Népszámlálási Hivatal statisztikái alapján a tavalyi évben 15 százalékos volt a szegénységben élők aránya, amely az 1929-es nagy gazdasági világválság adatait közelíti meg. Ez összesen 46,5 millió amerikait jelent. 2011-hez képest a hatvanöt éven felüliek, a nagyvárosokon kívül élők, és a déli államok lakosai körében nőtt a szegények száma a legnagyobb mértékben. 2012-ben a tizennyolc éven aluliak közel 22 százaléka élt szegénységben.
A vizsgálatokban olyan nagyvárosok vettek részt, mint Philadelphia, Washington, Salt Lake City vagy Dallas. A kutatások során kiderült, hogy Los Angelesben egy átlagos éjszakán, több mint húszezren alszanak az utcákon. Közülük körülbelül kétezren, családok vagy egyedül élő gyerekek. Chicagóban körülbelül 10 százalékkal emelkedett az utcán élő családok száma, és az élelmiszersegélyek iránt is nőtt az igény. A hajléktalanszállóknak növelniük kellett kapacitásukat, így megemelték az egy szobában elhelyezhető személyek számát. A vizsgált városok felnőtt hajléktalanjainak mindössze egyötöde rendelkezik valamilyen munkával.
A kutatást végzők előzetesen már számítottak a rossz eredményekre az olyan problémák felmerülése után, mint például az ételjegy-juttatások lefaragása, vagy a tartós munkanélküliek támogatásának csökkentése. Tovább rontja a helyzetet, hogy bár az átlagkereset ugyan 5 százalékkal növekedett az elmúlt öt évben, az ingatlanbérlés viszont 12 százalékkal. Így egyre többen szorulnak segítségre, ha meg szeretnék tartani házukat: élelmiszersegélyekre szinte az összes vizsgált városban növekedett az igény.
Baranyi Tímea