Hét eleji chilei látogatása során Martonyi János külügyminiszter újranyitotta a 2009-ben bezárt Santiago de Chile-i magyar nagykövetséget, amellyel tovább erősödhet a két ország közötti együttműködés, hiszen a földrajzi távolság ellenére, Chile számos lehetőséget ajánl hazánk számára.
Hét eleji chilei látogatása során Martonyi János külügyminiszter újranyitotta a 2009-ben bezárt Santiago de Chile-i magyar nagykövetséget – írja az MTI. A lépés illeszkedik a kormányzat globális nyitási politikájába, amelynek a Latin-Amerikával való gazdasági, tudományos és oktatási együttműködés elmélyítése is részét képezi. Talán épp ez utóbbi, vagyis az oktatás terén várható a leghamarabbi fejlemény, ugyanis a magyar kormány Chile előtt is megnyitotta a Stipendium Hungaricum programot (amelynek keretében 15 fő számára kínálnak ösztöndíjakat), továbbá a chilei fél szorgalmazta, hogy közösen dolgozzanak ki a két állam fiatal polgárai számára a másik országban munkavállalási célú ideiglenes tartózkodást lehetővé tevő megállapodást is.
Oktatás, kultúra, diaszpóra
A magyar külügyminiszter kongresszusi találkozóin részt vett a magyar származású Antonio Horvath Kiss szenátor is, aki szintén az oktatási és tudományos-technológiai kapcsolatok további erősítésében rejlő lehetőségeket hangsúlyozta.
A chilei magyarsággal kapcsolatban Martonyi kiemelte, hogy Chile sok magyar menekültet fogadott be a XX. század folyamán, s erős magyar közösség él a dél-amerikai országban, akik szintén fontos szerepet játszanak a két állam kapcsolatának erősítésében. A jelenlegi tervek szerint a második Kőrösi Csoma Sándor Program (KCSP) keretében a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) Chilébe is tervez önkéntest küldeni: a héthónaposnak hirdetett program keretében azt szeretnék elérni, hogy magyarországi fiatalok látogassanak el a diaszpóra közösségeihez, segítsék értékőrző munkájukat és tájékoztatási, közösségépítő tevékenységükkel erősítsék a Magyarországhoz való kötődésüket. A tavalyi, első program során már érkeztek önkéntesek Latin-Amerikába, akkor Argentínába, Brazíliába és Venezuelába.
Annak ellenére egyébként, hogy a korábbi bilaterális kapcsolatokat nem jellemezték kulturális csereprogramok, Magyarország irodalmi, zenei, film-, bor- és gasztronómiai kultúrájának, valamint turisztikai vonzerejének figyelemre méltó a chilei megítélése: többször is szerepeltek már magyar filmalkotások chilei filmfesztiválokon, nagy népszerűségnek örvendenek például Márai Sándor művei, a Chilei-Magyar Kulturális Egylet pedig gyakran szervez zenei és gasztronómiai programokat a helyi közönségnek.
Gazdaság
Hazánk és a dél-amerikai földrész legversenyképesebb országa között számos hasonlóság van, amelyekről egyik júliusi cikkünkben már beszámoltunk. Ezek közé tartozik például az exportorientáltság, a globalizáció igényeihez való alkalmazkodás érdekében elindított szerkezetváltás, valamint a hazai piac kis mérete.
Chilében az eddigi magyar vállalkozások főként a bányászatban és az ahhoz kapcsolódó iparágakban, a megújuló energia előállításával kapcsolatos területeken, valamint a sörgyártás terén jelentek meg. Érdemes itt megemlíteni a 2010-ben indult Start-up Chile programot, amelyben eddig öt sikeres és innovatív magyar induló vállalkozás vett részt. A dél-amerikai ország a 2013. évet az „Innováció évének” kiáltotta ki, s célja, hogy ezen a területen is növelje versenyképességét a régióban, központi („hub”) szerepet betöltve. A chilei tapasztalatok Magyarország számára is hasznosak lehetnek, hiszen Budapestnek is vannak hasonló törekvései a start-up világot és az innovációt illetően.
A Chiléhez való közeledés tehát egyik eleme a magyar kormány Latin-Amerika felé fordulásának a globális nyitás stratégiájának részeként. Ennek jegyében 52 százalékkal nőtt a régióba irányuló magyar export 2010 és 2012 között, s további jó hír, hogy a nagyvállalatok mellett immár a kkv-k is növelni tudták kivitelüket. Számos szabadkereskedelmi megállapodása (összesen 22 egyezményt írt alá 60 országgal, így 4,2 milliárd fogyasztót ér el a világon) révén Chile pedig további, ez idáig nehezebben elérhető piacokat is megnyithat a magyar vállalkozások előtt.
Solti Ágnes