A neves üzletember grandiózus terve megvalósításához már megtette a szükséges lépéseket. Javaslatát – ami az állam felosztására vonatkozó szavazásról szól – már benyújtotta a főállamügyésznek. A kivitelezhetetlennek tűnő kezdeményezést a következőképpen indokolta meg Draper: Kalifornia nincs kellően képviselve Washingtonban – írja a Los Angeles Times.
A vállalkozó, aki mindenekelőtt a Szilícium-völgy bizonyos fokú függetlenségét jelentő felosztást javasolja, többek között a hatalmas állam földrajzi- és fejlettségbeli megosztottságára is hivatkozott, mint a radikális változtatást indokló tényezőkre. Az mindenesetre biztos, hogy a merész Draper nincs egyedül. Egy októberi konferencián, a Counsyl elnevezésű hatalmas genetikai vállalat társalapítója, Balaji Srinavasan tovább ment: azt javasolta, hogy a Szilícium-völgy függetlenedjen az Egyesült Államoktól, mentesülve ezáltal az állami igazgatástól és megszorításoktól.
Hasonlóan vélekedik Larry Page, a Google vezérigazgatója is, aki egy májusi beszédében kitért arra, hogy fontos lenne egy állami beavatkozástól és szabályozásoktól mentes, a technikai fejlesztések központjaként működő terület elválasztása a világtól. Az egyelőre csak a tervek szintjén létező elképzelést több befolyásos kaliforniai üzletember is támogatja, így a PayPal társalapítója, Peter Thiel is.
A legészakibb állam a Jefferson nevet viselné és a következő megyék tartoznának hozzá: Butte, Colusa, Del Norte, Glenn, Humboldt, Lake, Lassen, Mendocino, Modoc, Plumas, Siskiyou, Shasta, Tehama és Trinity. Jefferson államtól délre Észak-Kalifornia Amador, El Dorado, Marin, Napa, Nevada, Placer, Sacramento, Sierra, Solano, Sonoma, Sutter, Yolo és Yuba megyékből állna össze. Közép-Kalifornia lenne a neve annak a hatalmas területű államnak, amely a hat közül egyedüliként nem rendelkezne partvonallal. Ide tartozna Alpine, Calaveras, Fresno, Inyo, Kern, Kings, Madera, Mariposa, Merced, Mono, San Joaquin, Stanislaus, Tulare és Tuolumne.
Az „ötletgazda” számára legfontosabb terület a Szilícium-völgy nevet kapná és többek között San Francisco, Monterey és Santa Cruz is ide tartoznának. A szintén hatalmas népességű Nyugat-Kalifornia Los Angeles, San Luis Obispo, Santa Barbara és Ventura együtteséből állna. Draper elképzelése szerint a Mexikóval határos Dél-Kalifornia pedig San Diego központtal zárná a nyugati part számos államának sorát.
Draper meglepő tervének ellenzői szerint bár valóban 12 szenátort adna a felosztott Kalifornia, de a kezdeményezésnek nincs sok értelme, hiszen a többi nagy állam, mint például New York és Texas szintén részekre szakadhatnának, több képviselethez jutva így Washintonban. A kritika szerint a befektető valódi szándéka nem egy logikusabban felosztott állam létrehozása, hanem saját befolyásának növelése.
Lukáts Lőrinc