Jeh Johnson amerikai belbiztonsági miniszter szerint a Szíriában dúló polgárháború immár az Egyesült Államok belbiztonsági ügyévé vált, hiszen amerikai állampolgárok egy kisebb csoportja a felkelők oldalán bekapcsolódott a harcokba, egy részük pedig hazatért – írta az MTI washingtoni tudósítója.
Johnson nem mondta meg az érintettek konkrét számát, de hivatalos amerikai forrásokra hivatkozó sajtóértesülések szerint több mint ötven emberről lehet szó. A miniszter elmondta, hogy a biztonsági szolgálatok világszerte komoly figyelmet fordítanak a konfliktusba bekapcsolódó, külföldről, egyebek között az Egyesült Államokból, Kanadából és Európából érkező harcosokra.
Johnson rámutatott, hogy Szíriában kiképzett embereket szélsőséges küldetéssel küldik vissza a nyugati országokba. „Szíria belbiztonsági kérdéssé vált. A belbiztonsági minisztérium, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) és a hírszerző szervezetek továbbra is szoros együttműködést folytatnak majd azon idegen harcosok beazonosítása érdekében, akik fenyegetést jelentenek a hazára” – mondta.
A miniszter kijelentette, hogy legjobban a „magányos farkas” típusú terroristák aggasztják, akik nem kaptak kiképzést az al-Kaidától vagy valamely más terrorszervezettől, hanem maguktól radikalizálódtak. Johnson a bostoni maraton ellen végrehajtott merénylet csecsen elkövetőit hozta fel példának.
Az újságíróknak név nélkül nyilatkozó amerikai illetékesek szerint a harcosokat – akik közül nem mindenki szíriai származású – szélsőségesek toborozzák az Egyesült Államokból, s terrorista kiképzést nyújtanak nekik. A harci ismeretekben részesítettek közül többen már hazatértek, és újabb önkéntesek készülnek Szíriába.
Az amerikai külügyminisztériumnak nincs becslése azzal kapcsolatban, hogy hány amerikai harcolhat a felkelők oldalán, de brit IHS Jane’s biztonságpolitikai tanácsadó cég több tucatra teszi a számukat. Kormányzati becslések szerint a lázadók oldalán 1200-1700 európai foghatott fegyvert.
James Clapper, az amerikai nemzeti hírszerzés igazgatója, aki tizenhat szakszolgálat munkáját koordinálja, januári szenátusi meghallgatásán kijelentette, hogy az al-Kaida csoportjai kiképzőtáborokat hoztak létre Szíriában. Az ezekben kiképzett nyugati állampolgárokat visszaküldik a hazájukba.
Clapper szerint a szíriai lázadók oldalán hétezer külföldi harcol, akik mintegy félszáz országból érkeztek. A Yousef al-Sabt kuvaiti orvostanhallgatóval készített korábbi interjúnkból kiderül, hogy az Amerikából és az arab országokból érkező önkénteseken túl bosnyákok, németek, japánok és portugálok is segítik a szír felkelőket.
Január az eddigi legvéresebb hónapok közé tartozott Szíriában, amelynek eredményeképpen immár közel száznegyvenezerre tehető a polgárháborúban elhunytak száma. Az áldozatok között mintegy ötvenezer civil, és legalább hétezer gyermek található.
A genfi találkozó nem hozott kézzelfogható eredményeket, a szír rezsim pedig úgy nyilatkozott, hogy egyelőre nem tartják biztosnak, hogy visszaülnek a tárgyalóasztalhoz.
Lorencsics Emese