Tovább fenyeget az Ebola

Egyre súlyosabb a helyzet Nyugat-Afrikában, mostanra ugyanis bizonyossá vált, hogy a Guineából származó halálos vírus már Libériát is elérte. A járvány február óta már több mint 70 életet követelt, azonban félő, hogy a közeljövőben az áldozatok száma tovább fog növekedni.

Határokon átívelő járvány 

A járvány kezdetben Guinea délkeleti részét érintette, majd a múlt hét folyamán elérte Conakryt, a kétmilliós lélekszámú fővárost, mostanra pedig átlépte az országhatárt is. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb tájékoztatása alapján Libériában is kimutatták az Ebola vírus jelenlétét. Az orvosok két, Libéria guneai határvidékén élő betegnél azonosították az Ebola vírust. Libéria mellett Sierra Leonéban is regisztráltak már több gyanús esetet, azonban eddig még egyik esetben sem mutatták ki a vírus jelenlétét.

A Guinea délkeleti részében kitört járványban február óta 78-an vesztették életüket, valamint további 122 betegről feltételezik, hogy a vírussal fertőződhettek. A járvány kitörését követően a kormány megtiltotta a denevér húsának kereskedelmét és fogyasztását, ugyanis a vírus valószínűleg gyümölcsevő denevéreken keresztül fertőzhette meg az embereket. (A denevérből készült ételeket Guineában előszeretettel fogyasztják, mint egyfajta különlegességet.)

Az Ebola

Az első regisztrált fertőzést 1976-ban jegyezték fel, két, egy időben kitörő járvány alkalmával a szudáni Nzara, valamint a Kongói Demokratikus Köztársaság Yambuku falujában. Az utóbbi közelében található az Ebola folyó, ahol a kórokozót felfedezték és ahonnét a vírus a neve is ered.

A molekuláris cápának is nevezett Ebola vírus korunk legvirulensebb fertőzése, mortalitása átlagosan 25% és 90% között mozog. A Ebola vírus a filovírusokhoz tartozik, öt különböző alfaja ismert: Bundibugyo (BDBV), Zaire (EBOV), Reston (RESTV), Szudán (SUDV) és a Tai Forest törzs (TAFV). A Bundibugyo, a Zaire, és a Szudán Ebola vírusokhoz köthetőek a nagy Ebola járványok Afrikában, míg a Reston és a Tai Forest Ebola vírusok bár képesek megfertőzni embereket, eddig még nem jegyeztek fel hozzájuk köthetően megbetegedést vagy halálesetet. A WHO tájékoztatása alapján az ebolafertőzés jellemzően az afrikai trópusi erdők közelében, a városoktól távol eső, eldugott falvakban alakult ki.

A mostani járványt Nyugat-Afrikában valószínűleg az Ebola legagresszívabb törzse, a Zaire Ebola vírus okozza.

A vírus gazdafajának kilétét egyelőre homály fedi, de néhányan úgy tartják, hogy egyes afrikai denevérfajok lehetnek a vírus természetes hordozói. A betegség a vadállatokról emberre, emberek között pedig testnedvekkel, a beteggel való közvetlen fizikai kontaktussal, illetve cseppfertőzéssel terjed. A betegekkel közvetlen fizikai kapcsolatban álló orvosok, ápolók is könnyen az Ebola áldozataivá válhatnak, valamint a temetések, de más, közösségi események is potenciális veszélyt jelentenek a fertőzés további terjedésében. Bár, az Ebola a világ más részein is felbukkant már, kiterjedt járványok eddig csak Afrikában fordultak elő. 

A részletek különösebb taglalása nélkül az Ebola tünetei kezdetben lázzal, ízületi fájdalommal, hányással és fejfájással járnak, illetve súlyos belső és külső vérzést okozhatnak. A rendkívül kegyetlen fertőzés utolsó fázisában a betegek szöveteit a sugárfertőzöttökéhez hasonlóan teljesen szétroncsolja a vírus szétterjedése a szervezetben. A halál végső oka általában a megállíthatatlan vérzés miatt kialakuló vérveszteség vagy a kiszáradás.

Mivel a vírus nem képes hosszabb ideig megmaradni az ember szervezetében, melynek valószínűleg a magas halálozási arány lehet az oka, az eddigi járványok néhány száz áldozatnál nem követeltek többet. Az igazi veszélyt viszont az jelenti, ha sűrűn lakott nagyvárosokba is eljut a vírus, illetve a modern utazási lehetőségekkel akár más földrészeken is fertőzhet.

„Az Ebola vírus az egyik leghalálosabb gyilkos, amit ismerünk. Ha még könnyebben tudna terjedni az emberek között, valószínűleg halálosabb lenne, mint a pestis.” – mondta Ben Neuman, a brit University of Reading egyik virológusa.

Ugyan jelenleg is számos kísérletet folytatnak a vírus ellenszerének megalkotására, egyelőre még nem létezik orvosság, vagy hatékony kezelési mód a vírussal szemben.

Intézkedések a járvány megfékezésére

„Egy olyan nagyságrendű járvánnyal állunk szemben, mellyel még nem találkoztunk ezt megelőzően. A járvány földrajzi szétterjedése nagyon aggasztó, mivel nagymértékben megnehezíti a segélyszervezetek munkáját a járvány kontrollálásában.” – mondta Mariano Lugli, az Orvosok Határok Nélkül (Médecins Sans Frontières) szervezetének egyik képviselője.

Az Európai Unió félmillió eurónyi segélyt ajánlott fel az érintett országok számára a járvány leküzdésére. „Országunk egészségügyi vészhelyzetbe került, de a nemzetközi közösség segítségével mindent elkövetünk, hogy eredményesen fellépjünk a járvány további terjedésével szemben.” – nyilatkozta Alpha Conde, Guinea elnöke.

Szenegál vasárnap óta ideiglenesen lezárta két déli, Guineával közös, forgalmas határátkelőjét, melyek különösen nagy kockázatot jelentettek volna a heti rendszerességgel megtartott vásári napok (luma) miatt. Ezek alkalmával ugyanis több ezren utaznak a két ország között, ezzel pedig jócskán megkönnyítve a fertőzés további terjedését. „Amikor még csak Guinea déli részét érintette, még nem tettünk semmilyen különleges lépést. De most, hogy a járvány már elérte Conakryt, úgy hisszük, hogy biztonságosabb, ha lezárjuk a határainkat.” – mondta Awa Marie Coll-Seck, Szenegál egészségügyi minisztere.

A Dakar és Conakry közötti repülőjáratokon kötelező egészségügyi ellenőrzést vezettek be, hogy kiszűrjék az esetleges fertőzött személyeket.  

A járvány megfékezésében kiemelten fontos az eddig regisztrált fertőzött betegek izolációja, továbbá azok felkutatása, akik érintkezhettek a fertőzött személyekkel, valamint az érintettek otthonának teljes fertőtlenítése. Továbbá, komoly támogatást jelent, hogy számos segélyszervezet vesz részt és támogatja az érintett régiók munkáját a járvány leküzdésében.

Korábbi Ebola járványok Afrikában

Év

Ország

Ebola vírus törzse

Esetek

Haláleset

Mortalitás

2012

Kongói DK

Bundibugyo

57

29

51%

2012

Uganda

Szudán

7

4

57%

2012

Uganda

Szudán

24

17

71%

2011

Uganda

Szudán

1

1

100%

2008

Kongói DK

Zaire

32

14

44%

2007

Uganda

Bundibugyo

149

37

25%

2007

Kongói DK

Zaire

264

187

71%

2005

Kongó

Zaire

12

10

83%

2004

Szudán

Szudán

17

7

41%

2003 (nov-dec)

Kongó

Zaire

35

29

83%

2003 (jan-ápr)

Kongó

Zaire

143

128

90%

2001-2002

Kongó

Zaire

59

44

75%

2001-2002

Gabon

Zaire

65

53

82%

2000

Uganda

Szudán

425

224

53%

1996

Dél-Afrika (ex-Gabon)

Zaire

1

1

100%

1996 (júl-dec)

Gabon

Zaire

60

45

75%

1996 (jan-ápr)

Gabon

Zaire

31

21

68%

1995

Kongói DK

Zaire

315

254

81%

1994

Elefántcsontpart

Tai Forest

1

0

0%

1994

Gabon

Zaire

52

31

60%

1979

Szudán

Szudán

34

22

65%

1977

Kongói DK

Zaire

1

1

100%

1976

Szudán

Szudán

284

151

53%

1976

Kongói DK

Zaire

318

280

88%

Forrás: WHO.

Tóth Dániel

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »