Mikor már azt hihette volna Washington, hogy a Snowden-ügy csak egy múló rémálom volt, akkor csapott le a mumus újból. A napokban kiszivárogtatott cikk szerint legalább öt amerikai tisztviselőt figyeltettek meg vallásuk miatt. Az FBI hallgat.
Az amerikai Intercept újság hasábjain keresztül jutott el az újabb Snowden-kiszivárogtatás az amerikai publikumhoz. Bár a botrány nem akkora horderejű, mint a nemzetközi megfigyelési program volt, mégis felháborodást, és egy egész vallási közösség megsértését hozhatja magával – áll a Wired oldalán.
A Snowden-aktákon alapuló hosszas cikkben az amerikai újságíró, Glen Greenwald leleplezte, hogy az FBI, és a Nemzetbiztonsági Hivatal (NSA) emberei amerikai ügyészeket figyeltetett meg éveken keresztül bármiféle végzés, vagy jogi indok nélkül. Az áldozatok között a legkiemelkedőbb az Amerikai-Muszlim Kapcsolatok Tanácsának Igazgatója, és egy Bush-kormánybeli volt tisztviselő áll. Rajtuk kívül még egy muszlim alapítvány ügyvédje is a célpontok között szerepelt, aki 2004-ben felfedte, hogy őt és társait a kormány lehallgatja. Minderre egy túlságosan részletes híváslista alapján jött rá, amit az egyik hivataltól kapott véletlen. A megfigyeltek mindegyikét állítólagosan vallásuk, és a muszlimokat védő tevékenységük miatt hallgatták le.
Greenwald szerint a felfedezések betekintést nyújthatnak, hogy mi alapján is folytat megfigyelési tevékenységeket az amerikai kormány. Bár a listán az 5 köztisztviselőn túl olyanok is szerepelnek, akiket terrorizmussal meggyanúsítottak, a cikkben öt kiemelt férfi élete a törvénytisztelő magatartásra utal. „Először láthatjuk a megfigyelés áldozatainak arcait. Láthatják, hogy kik ezek az emberek, és kiket hallgat le a kormány. Úgy gondolom fontos, hogy eldöntsük, ezek az emberek terroristák, vagy csak a politikai és polgári tevékenységük miatt lettek célpontok?” – kérdezi az újságíró.
Annak ellenére, hogy a Fehér Ház eddig tagadta, hogy kormánytisztviselők után kémkednének, az új információ pontosan ezt cáfolja. A Muszlim Jogászok szervezete közleményében elítélte a kormány viselkedését: „Ez a jelentés az amerikai muszlimok legnagyobb félelmét erősiti meg. A szövetségi kormány saját állampolgárait figyelteti, még olyanokat is, akik eközben az országot és a hatalmat szolgálják. Mindezt egyszerűen vallási meggyőződésük miatt.” A szervezet felszólította Barack Obama elnököt és az amerikai kongresszust, hogy sürgősen reformálják meg a Nemzetbiztonsági Hivatal lehallgatási programját.
Az Intercept megkereste a Szövetségi Nyomozó Irodát, de nem válaszoltak kérdéseikre az üggyel kapcsolatban. A Nemzeti Hírszerzési Hivatal Igazgatósága és a Nemzetbiztonsági Hivatal közleményben kiemelte, hogy bírói végzés nélküli megfigyelést csakis „kivételes körülmények között” alkalmaznak.
Edward Snowden jelenleg Oroszországban él, miután Vlagyimir Putyin kormánya menedékjogot adott neki. Snowden ezt megelőzően több országba menekült, de Washington közben járása miatt sehol sem tűrték meg. A kiszorító taktika viszont kudarcot vallott, mikor az orosz medve befogadta a Nemzetbiztonsági Hivatal volt alkalmazottját. A Snowden-ügy viszont további fejleményeket hozhat, hiszen senki nem tudja, mekkora mennyiségű kompromittáló adat van a férfi birtokában. Snowden – Amerika: 2:0.
Varga-Tóth Tamás