A Hamász elutasította a Kairó által javasolt, Izrael által elfogadott tűzszünetet, így Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök feljogosítva érzi országát a további támadásokra. Eközben kétszáz fölé emelkedett a palesztin áldozatok száma, közülük minden ötödik gyermek.
Az egyiptomi kormány kedden reggel felkérte a Hamászt és Izraelt, hogy függesszék fel a támadásokat, és küldjenek követeket Kairóba a további feltételek megvitatására. Izrael elfogadta, a Hamász azonban elutasította a tűzszünetet.
A Háárec nevű izraeli lap szerint a tűzszünetről szóló tervezetet Kairó egy titkos telefonbeszélgetés után ajánlotta fel, amely Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Abdel Fattah Sziszi egyiptomi elnök között folyt.
A Hamász szerint velük semmilyen konzultáció nem történt a tűzszünettel kapcsolatban, valamint az nem is felelt meg egyetlen igényüknek sem. A szervezet akkor állna le a támadásokkal, ha Izrael feloldaná a gázai blokádot, ennek fejében, valamint a több tucat Izraelben fogva tartott palesztin szabadon engedésének esetén pedig tíz évre garantálná a békét.
A Háárec egy pánarab lapra hivatkozva azt írja, hogy Azmi Bisara, a kneszet korábbi tagja, jelenleg a dohai székhelyű Arab Center for Research and Policy vezetője szerint „ez az egyiptomi nyilatkozat hátba szúrja az ellenállást és Gáza népét. Ennek a nyilatkozatnak, amit ‘kezdeményezésként’ adtak elő, az volt a célja, hogy megakadályozza, hogy az ellenállás bármiféle politikai sikerhez jusson. Eredménye pedig az lesz, hogy az ellenállást teszik felelőssé azért, mert nem fogadják el a tűzszünetet.”
A jordániai al-Dusztúr nevű lap szerint csapda volt a tűzszünet, hiszen a Hamász oldaláról történő elutasításával Netanjahu legitimálva érzi majd magát arra, hogy folytassa a háborút és megsemmisítse a palesztin népet, a Hamász így az egyiptomi kezdeményezés miatt sokkal nehezebb helyzetben van, mint volt ezelőtt. A lapnak ebben teljesen igaza volt, erről pedig Netanjahu tweetje is árulkodik.
Az al-Dzsazíra szerint Benjámin Netanjahu azt reagálta a szervezet lépésére, hogy magas árat fognak fizetni a döntésükért, majd újraindította az izraeli támadásokat Gáza irányába.
Szerdán Kairóba látogatott Mahmúd Abbász palesztin elnök is, hogy Sziszivel átbeszéljék a tűzszünet lehetőségeit. Ciszjordánia jelenleg is viszonylag csendes. Rámalláhban egy kisebb csoport tartott békés tüntetést egy börtön közelében, ezt azonban az izraeli hadsereg könnygázzal hamar feloszlatta.
Minden ötödik palesztin áldozat gyermek
Szerdán tovább folytatódtak a támadások. Izrael újabb rakétákat indított meg a Gázai övezet főként északi, sűrűn lakott területére. A palesztin halálos áldozatok száma kétszázhúszra emelkedett, amelyből a Save the Children (Mentsd meg a gyermekeket) nevű szervezet szerint negyvenhét gyerek. Csak szerdán négy kiskorú vesztette életét a tengerparton, amikor a haditengerészet bombázta a területet.
Az izraeli hadsereg a Hamász több vezetőjének, köztük Mahmúd al-Zaharnak az otthonát is lebombázta. Az ENSZ szerint az áldozatok többsége civil, a Human Rights Watch szerint pedig ezzel Izrael háborús bűnt követ el.
Izrael a támadások előtt telefonhívásokkal, szöveges üzenetekkel és repülőgépekből kidobott szórólapokkal utasítja a lakosságot otthonaik elhagyására, ahogy tette ezt Bejt Lahja százezer lakosával is, mielőtt mintegy ötven rakétát indított a városra.
„Szórólapokat kaptunk, és felhívtak minket, hogy evakuáljunk. Nem tudom, hogy most hova megyünk. Nem tudjuk, hogy hová kellene mennünk… Csak elindulunk, céltalanul”, nyilatkozta az al-Dzsazírának Umm Mohamed Rahmi, Bejt Lahja egyik lakosa.
Az izraeli hadsereg szerint szerdán Gázából mintegy hatvan rakétát lőttek ki, azonban komolyabb károkat vagy sérüléseket nem okoztak. A tíz napja tartó támadásokban eddig egy izraeli vesztette életét.
Amos Harel izraeli biztonságpolitikus egy interjúban azt nyilatkozta, hogy a Hamász alulbecsüli Izrael képességeit és azt, hogy meddig hajlandó elmenni az érdekeiért. „Ha a Hamász folytatja ezt az erőszakot, az a palesztin nép számára nagyon tragikusan végződhet.”
Lorencsics Emese