Nem a most véget ért gázai konfliktus volt az utolsó összetűzés Izrael és a Hamász között, a szervezet addig folytatja az Izraellel szembeni „ellenállást”, ameddig nem teljesítik minden követelését – mondta csütörtökön Háled Mesaal, a Hamász politikai vezetője.
A Gázai övezetet irányító radikális palesztin mozgalom első embere egy dohai sajtóértekezleten úgy fogalmazott: a legutóbbi konfliktus „csupán egy mérföldkő, amely célunk elérését szolgálja”. „Nem fogjuk korlátozni álmainkat, nem fogunk kompromisszumokat kötni követeléseinkről” – mondta.
A korábban ismertté vált palesztin követelések között a 2007 óta fenntartott gázai blokád feloldásán túl szerepelt még, hogy vonják ki az izraeli katonákat az övezetből; nyissák meg a határátkelőhelyeket; engedjék el azokat a palesztin foglyokat, akiknek szabadon bocsátásáról már korábban megegyeztek Jeruzsálemmel; tegyék lehetővé egy tengeri kikötő és egy repülőtér felépítését a Gázai övezetben; valamint rendezzenek nemzetközi konferenciát az övezet újjáépítéséhez szükséges segélyek összegyűjtésére.
Mesaal csütörtökön egyúttal külön arra szólította fel Kairót, hogy nyissa meg a Gázai övezet és Egyiptom határán fekvő rafahi átkelőhelyet.
A Hamász politikai vezetője a sajtótájékoztatón azt is elmondta, hogy Mohamed ed-Deif, az Ezzeddín el-Kasszám Brigádok, vagyis a szervezet katonai szárnyának parancsnoka a személyét célba vevő izraeli légicsapás ellenére jól van.
A múlt kedd este egy lakóház ellen elkövetett légitámadásban a parancsnok felesége és hét hónapos fia életét vesztette. Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök korábban nem válaszolt arra a kérdésre, hogy Jeruzsálem áll-e Deif likvidálási kísérlete mögött, annyit mondott, hogy a katonai vezetők a hadsereg legitim célpontjai, és egyikük sem mentesülhet a támadás alól.
Egyes találgatások szerint Deif egy bunkerből maga irányította az Izraelre rakéták ezreit kilövő és alagutakon keresztül Izrael területén kisebb támadásokat végrehajtó palesztin fegyveresek tevékenységét a hét hetes konfliktus alatt.
Músza Abu Marzúk, a Hamász második számú politikai vezetője a Deif elleni támadással kapcsolatosan korábban azt állította, Izrael az ő meggyilkolása érdekében rúgta fel a tűzszünetet.
A július 8-án kirobbant konfliktusban a gázai hatóságok állítása szerint több mint 2100 palesztin vesztette életét, az áldozatok többsége civil volt. Izrael 64 katonát és öt civilt vesztett. Az 1,8 milliós Gázai övezetben a helyi hatóságok szerint több mint félmillió embernek kellett elmenekülnie otthonából.
A harcoló felek kedden kötöttek határozatlan idejű tűzszünetet. A palesztinok és Izrael közti vitás kérdések rendezéséről a jövő hónapban, egyiptomi közvetítéssel fognak tárgyalni a felek.
Kitekintő / MTI