Kurd menekültek százai a török határnál

Közel ezer szíriai kurd gyűlt össze a török határnál pénteken, miután az Iszlám Állam (IÁ) fegyveresei elfoglaltak huszonegy falut és körbevettek egy kurd várost Észak-Szíriában, írja a Reuters egy szemtanúra hivatkozva.

A nagyrészt nőkből és gyerekekből álló menekültek a határ szíriai oldalán gyülekeznek a törökországi Dikmetassal szemben, alig húsz kilométerre Ayn al-Arabtól, amely várost tegnap az IÁ ostrom alá vett. A város a kurd populáció körében Kobani néven ismert.

Az IÁ előrenyomulása nem sokkal az Egyesült Államok hadseregének bejelentése után történt, amelyben kimondták, hogy a szíriai kurdok segítségére szükség lesz a szélsőségesek elleni harcban. A támadás hatására a szíriai kurd fegyveresek felszólították Törökország főleg délkeleti régiójában élő fiatal kurdokat, hogy csatlakozzanak az Iszlám Állam elleni harchoz.

Bár a határnál lévő menekültek száma csökkent csütörtök este, szemtanúk szerint a falvakból ismét többen a határhoz tartottak, annak ellenére, hogy a török biztonsági erők nem engedik át őket. 

„Az éjszaka hideg volt, ezért sokan hazamentek az otthonukba. Ma reggel kezdtek visszatérni”, állította egy szemtanú a határ török oldaláról. 

A felfegyverzett török határőrök felsorakoztak a terület biztosítása érdekében, azt azonban megengedték a helyieknek, hogy ételt és vizet adjanak át a szíriai oldalra. 

„A menekültek továbbra is folyamatosan érkeznek. Számításaink szerint a számuk elérheti a négyezret is”, nyilatkozta Dikmetas vezetője. Hozzátette, katonai és humanitárius illetékesek felmérték a helyzetet, és több segítséget ígértek a szíriai kurdoknak egy Kobanihoz közelebb eső határszakasz szíriai oldalán. 

Segély Szíria határain belül

Ahmet Davutoğlu török miniszterelnök kijelentette, hogy azon határ menti tartományok kormányzói, ahol a helyi kurd fegyveresek évtizedeken át harcot folytattak a terület nagyobb autonómiájáért, utasítva lettek a menekültek segélyezésének kiterjesztésére a határ szíriai oldalán. 

„Készen állunk a határoknál gyülekező testvéreink megsegítésére, etnikai vagy vallási előítéletek nélkül. Viszont az elsődleges célunk az, hogy a segélyezést Szíria határain belül végezzük el”, nyilatkozta Davutoğlu csütörtökön. 

Múlt héten Barack Obama amerikai elnök bejelentette, hogy nem fog habozni az IÁ elleni csapások kérdésében. Az Egyesült Államok folyamatos légicsapássokkal támadja az IÁ állásait Irakban, illetve múlt hónapban Obama elnök engedélyt adott felderítő drónok bevetésére Szíria határain belül, hiszen az IÁ Szíriát használta kiindulási pontjának radikális terveihez a régióban.

Az IÁ csapatai nehézfegyverekkel támogatva huszonegy falut foglaltak el Kobani körül az elmúlt huszonnégy órában, jelentette a Szíriai Megfigyelőközpont az Emberi Jogokért (Syrian Observatory for Human Rights).

Az IÁ júniusi iraki előrenyomulása óta nyugati illetékesek szorosabbra fűzték kapcsolatukat a fő szíriai kurd párttal, a PYD-vel. A YPG, a szíriai kurdok fő fegyveres ereje, feltehetően ötvenezer katonával bír, és természetes szövetségese lehetne az Egyesült Államok vezetése alatt, az Iszlám Állam ellen formálódó koalíciónak.

A szíriai kurdok együttműködését a nyugattal megnehezíti szoros kapcsolatuk a Kurdisztáni Munkáspárttal (PKK), amely csoportot számos nyugati állam terroristaszervezetként tart számon törökországi fegyveres összetűzései miatt.

Időközben az MTI beszámolója szerint a török hatóságok megnyitották a határ egy részét a kurd menekültek előtt.

Vágner Krisztián

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »