Annak ellenére, hogy a napokban Khamenei ajatollah visszautasította a részvételt az Iszlám Állam (IÁ) ellen szerveződő nemzetközi koalícióban, valamint, hogy az USA szerint nem is kapott Irán meghívást, John Kerry kijelentette: Iránnak is szerepet kellene vállalnia a szélsőséges csoport felszámolásában.
John Kerry amerikai külügyminiszter az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülésén kijelentette, Iránnak szerepet kell vállalnia az Iszlám Állam legyőzésében, annak ellenére, hogy a perzsa állam – amerikai források szerint – nem kapott meghívást az USA által vezetett formálódó koalícióba, írja a BBC.
Kerry elmondta, hogy az IÁ legyőzése elsődlegesen nem katonai természetű, sokkal inkább „egy teljes hálózat eltüntetéséről van szó, egy militáns kultusz megtizedeléséről és lejáratásáról, amely egy vallási mozgalom álcáját használja fel.” Továbbá hozzátette: „a világ majdnem minden országának szerepet kell vállalnia ebben, beleértve Iránt is”, olvasható a Reuters portálján. Kerry kijelentése azután érkezett, miután amerikai és iráni tisztségviselők bilaterális egyeztetést folytattak az iráni nukleáris programról szóló tárgyalások keretében, amelyen érintették az Iszlám Állam jelentette fenyegetést is.
Történt mindez azután, hogy Ali Khamenei ajatollah a napokban elmondta, nem hajlandó semmilyen koalícióban részt venni, amelynek az Egyesült Államok is tagja.
Az iráni külügyminiszterhelyettes, Abbas Araqchi kijelentette, hogy „az Iráni Iszlám Köztársaság az egyetlen állam a térségben, amely bizonyította, hogy képes segíteni az iraki kormányt és egyeztetni vele azzal a céllal, hogy minden, az Iszlám Állam által fenyegetett államot segíteni tudjanak.” Hozzátette: „bármilyen valódi kezdeményezésnek, amely a regionális helyzet orvoslására irányul, a régió országaitól kell erednie és regionális együttműködésen kell alapulnia. Ez alól pedig az extrémizmus legyőzése sem kivétel.”
A tizenöt tagú Biztonsági Tanács elfogadott egy nyilatkozatot, amelyben sürgeti „a nemzetközi közösséget – összhangban a nemzetközi joggal -, hogy növelje és terjessze ki támogatását az iraki kormánynak.”
Obama elnök elmondta, hogy már negyven tagja van a koalíciónak, amelyből tíz arab állam. Irakban már augusztus óta hajt végre célzott dróntámadásokat az Egyesült Államok, majd Obama elnök engedélyezte a támadások kiterjesztését Szíriára is, valamint kedden a Kongresszus elfogadta a szíriai mérsékelt erők felfegyverzéséről és kiképzéséről szóló javaslatot.
Az orosz ENSZ-nagykövet, Vitalij Csurkin figyelmeztett, hogy az IÁ elleni nemzetközi koalíció akcióinak tiszteletben kell tartania a nemzetközi jogot. Elmondta, hogy Oroszország – mint Szíria régi szövetségese – aggódik a szíriai vezetés jóváhagyása nélküli légitámadások miatt.
„Nemzetközi terrorelhárító műveleteket vagy az érintett állam, vagy az ENSZ Biztonsági Tanácsának beleegyezésével lehet végrehajtani”, mondta Csurkin, majd hozzátette: „minden más alternatíva illegális és aláássa a nemzetközi és regionális stabilitást.”
Eközben szombaton megkezdte a francia légierő az Iszlám Állam pozícióinak bombázását Észak-Irakban, valamit folytatja fegyverszállítási tevékenységét a kurdoknak. Francois Hollande elnök elmondta, hogy további támadásokat fognak végrehajtani, azonban hangsúlyozta, kizárt, hogy szárazföldi egységeket küldjön a térségbe.
Káply Mátyás