Obama: alábecsültük a Szíriában zajló eseményeket

James Clapper, az amerikai Nemzeti Hírszerzés (National Intelligence) igazgatója korábban elismerte, hogy Amerika alábecsülte a szíriai iszlamisták jelentette fenyegetést. Barack Obama, az USA elnöke egy interjúban megismételte e kijelentést. A helyzetet elemezve elmondta, hogy az al-Kaidát Irakban már egyszer legyőzték, azonban a szíriai polgárháború olyan vákuumot eredményezett, amelynek köszönhetően újra megerősödött a csoport, immáron Iszlám Állam néven.

Barack Obama, az Egyesült Államok elnöke egy interjúban elismerte, hogy Amerika alulbecsülte az iszlamista felkelés jelentette fenyegetést Szíriában, olvasható a BBC portálján. 

Obama elnök elmondta, hogy Irakban az al-Kaidát a szunnita törzsekkel együttműködve sikeresen legyőzték 2006-ot követően, ugyanakkor a szomszédos Szíriában uralkodó hatalmi vákuumot kihasználva – amelyet  a 2011-ben kezdődő polgárháború idézett elő – újra felbukkantak, Iraki és Levantei Iszlám Állam (Islamic State of Iraq and Levante, ISIL) névvel.

A CBS 60 Minutes című műsorában Obama elnök kijelentette, hogy Szíria a militánsok „epicentrumává” vált, akik jól kihasználták az ott uralkodó káoszt.

„A szíriai polgárháború alatt, amikor is számos terület nem áll állami fennhatóság alatt, képesek voltak a káoszt kihasználva újra megerősödni, és becsábítani a külföldi harcosokat, (…) akik hisznek ebben a dzsihadista képtelenségben”, mondta Barack Obama.

Hozzátette, a militáns csoport legyőzéséhez – amely katonai kapacitását Szaddam Husszein hadseregének maradék eszközeiből szerezte – katonai megoldásra van szükség: csökkenteni a mozgásterüket, csökkenteni az anyagi bevételeiket, elvágni minden lehetőséget a fegyverekhez való hozzájutáshoz. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy fontos a politikai rendezés egyrészt Irakban és Szíriában, másrészt viszont általánosságban az egész közel-keleti térségben. A politikai rendezés legfőbb aspektusa a szunniták és a síiták közötti konfliktus feloldása.

Arra a kérdésre, hogy vajon Amerika túlbecsülte-e az általa kiképzett iraki erők képességét, illetve akaratát dzsihadisták elleni harcban, Obama elnök azt válaszolta, hogy „igen, ez teljes mértékben igaz.”

Obama elnök már megválasztásakor kijelentette, hogy kivonja az amerikai csapatokat Irakból, ami meg is történt 2011 decemberében. Azt követően azonban egyre csak éleződtek a konfliktusok a síiták és a szunniták között: a legfontosabb pozíciókat a síiták töltötték be, kirekesztve a szunnitákat a hatalomból. E tény pedig jelentős lökést adott az Iszlám Állam előretörésének Irakban, hiszen a szunnita törzseknek elegük lett a síita vezetésből és nem nehezményezték egy olyan erő felbukkanását, amely kihívást jelent a gyűlölt vezetés számára. Hasonló folyamatok zajlottak 2006-ot követően is. 

Így az új iraki miniszterelnök, Haider al-Ábádi számára az egyik legfontosabb teendő a szunnitákkal való kiegyezés illetve korábbi sérelmekért való kiengesztelése lesz.

Káply Mátyás

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »