Ursula von der Leyen lehet Merkel utódja?

Az elmúlt hetekben a német sajtóban rendszeresen cikkeztek a Bundeswehr, vagyis a német hadsereg fegyvertárának elkeserítő állapotáról. A kialakult helyzetért felelősöket keresnek, a támadások kereszttüzében pedig leggyakrabban Ursula von der Leyen, német védelmi miniszter áll. De ki is valójában von der Leyen, akit gyakran emlegetnek Angela Merkel esetleges utódjaként is? A Kitekintő von der Leyen a karrierjének főbb állomásairól és politikai célkitűzéseiről szóló összefoglaló segítségével mutatja be Németország első női védelmi miniszterét.

A távoli kezdetek

Ursula von der Leyen a mai német politikai színtér egyik meghatározó szereplője. Ugyanakkor joggal állítható, hogy mind a magánéletben, mind pedig a karrierjében jelenlegi területétől egészen távolról indult útnak. Von der Leyen 1958. október 8-án Brüsszelben látta meg a napvilágot. Az általános iskolai éveit még szintén a belga fővárosban töltötte, viszont gimnáziumba már Németországban járt. Később Göttingenben és Münsterben közgazdaságtudományt hallgatott, de 1980-ban ezt megszakítva a hannoveri orvostudományi karon folytatta tanulmányait. Végül 1987-ben államvizsgázott és elkezdte orvosi hivatását. 1992 és 1996 között családjával az USA-ban élt, ahol a Stanford Egyetem gazdálkodástudományi karának vendéghallgatója volt. 

A politikai karrier

Ugyan von der Leyen viszonylag későn indult el a politikai pályán, mégsem állt távol tőle ez a hivatás, hiszen édesapja, Ernst Albrecht Alsó-Szászország miniszterelnöke volt 1976 és 1990 között. Így a családi hagyományt folytatva már 1990-ben belépett a CDU-ba, melynek ma is tagja. 1996 és 1997 között a kereszténydemokraták színeiben az alsó-szászországi szociálpolitikai szakbizottságban dolgozott, majd 2003-ban a tartomány szociális és egészségügyi minisztere lett. Már ekkoriban segítette Angela Merkelt egészségügyi reformprogramjának kidolgozásában. 

Ezután jött az igazán nagy áttörés, hiszen 2005 és 2009 között Németország családügyi minisztereként folytatta pályáját. A családügyi minisztérium az egészségügyi helyett egyfajta kényszermegoldást jelentett csak von der Leyen számára, hiszen az SPD-vel alakított koalíció miatt nem lett volna lehetséges a kereszténydemkraták egészségügyi rendszer átalakítására vonatkozó terveinek megvalósítása. Ugyanakkor ebben a pozícióban is maradandót alkotott von der Leyen: 2007-ben bevezetett egy újabb, szülőket támogató segélyt, amelynek következtében érezhetően növekedett a gyermekvállalási kedv az országban. 

2009 és 2013 között Merkel második kormányának szociális és munkaügyi miniszterévé nevezték ki. 2010 végén pedig pártja előléptette Angela Merkel négy helyettesének egyikévé is. Tavaly a választások előtt úgy tűnt, hogy von der Leyen végül elnyeri az egészségügyi miniszteri posztot, azonban a sors fintora, hogy ismételten a nagykoalíciós kényszer következtében esett el ettől a lehetőségtől. Így vált Ursula von der Leyen 2013 decemberében Németország első női védelmi miniszterévé. Sokan úgy tartják, ez a kinevezés olyan fordulópont lehet a politikus karrierjében, amely meghozhatja számára a nemzetközi (el)ismertséget is.  

Az eszméihez hű, elszánt politikus

Ursula von der Leyen már az eddigiekben is jelentős politikai karriert futott be. Munkájával nem csupán a közvélemény, hanem Angela Merkel bizalmát is elnyerte. Az elmúlt évek során abban is segítette a kancellárt, hogy a CDU sikeresen bővíthesse szavazóbázisát a modern, magasan képzett családok körében is. Von der Leyen hétgyermekes anyukaként és eredményes politikusként megnyerő példát állít a fiatal értelmiség számára, akik a munkájukban és a magánéletükben is elismerésre vágynak. 

Ő maga úgy tartja, hogy sikerének titka nem más, mint „a kis lépésben haladás végső céljai megvalósításához”. Ezt a higgadtságot és elszántságot tükröző politikai hitvallás akár Merkeltől is származhatna, ami szintén azt bizonyítja, hogy két egymáshoz közel álló gondolkodásmóddal rendelkező politikusról van szó. Von der Leyen eltökéltségét alátámasztja az is, hogy amikor politikai álláspontja azt kívánta, kormánypárti miniszterként is képes volt az ellenzékkel szavazni a kötelező női kvóták bevezetésének kérdésében. 

A védelmi minisztérium az utolsó próbatétel?

A német sajtó már a védelmi miniszteri kinevezése kapcsán arról cikkezett, hogy von der Leyen számára ez a poszt jó eséllyel szolgálhat a kancellárság előszobájaként. Hiszen a politikusnő tudatosan, lépésről lépésre építette fel karrierjét: tanúbizonyságot tett politikai rátermettségéről és vezetői képességéről, megnyerő nyilatkozataival a közvéleményt is maga mellé állította, hűséges beosztottként pedig Angela Merkellel is szoros viszonyt alakított ki. Egy dolog hiányzik tehát csupán, hogy von der Leyen megfelelő kancellár-jelöltté váljon: a nemzetközi elismertség. Ehhez a német hadsereg vezetése kiváló lehetőséget biztosít, azonban ezzel tudni is kell élni. A védelmi minisztérium különösen sok rizikót rejt magában: von der Leyen számos elődjének tekintélye csorbult jelentősen e miniszteri tisztség betöltése során. Példaként említhető a tavalyi német drón-história, amelynek következtében sokan Thomas de Maiziere, akkori védelmi miniszter lemondását követelték. 

Vajon tud-e élni Ursula von der Leyen a védelmi miniszterség biztosította lehetőséggel, és ő lesz a kancellárságtól 2017-ben minden bizonnyal visszavonuló Angela Merkel utódja? Habár erre konkrét válasz a közeljövőben nem várható, a Bundeswehr körül kialakult jelenlegi krízis megfelelő kezelése döntő jelentőségű következményekkel járhat a politikusnő számára.

Küttel Orsolya

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »